Warszawa: Rondo Daszyńskiego "najwyższym" rondem w Europie?

Centrum Warszawy rozrasta się i przesuwa w stronę Woli. Rondo Daszyńskiego, które stało się nowym zagłębiem biznesowym, aspiruje też to bycia "najwyższym rondem" w Europie.

Reklama

Już niedługo powstaną tam kolejne cztery drapacze chmur, które okalać będą nowo zaprojektowany park. Wysokościowce mają rosnąć kaskadowo, mierząc kolejno 85, 110, 120, i 150 metrów. Wykonawcy zapewniają, że wieżowce nie będą zacieniać niższych kwartałów wspomnianego parku.

Towarowa 22 - projekt rozbudowy centrum Warszawy /  materiały prasowe JEMS Architekci Towarowa 22 - projekt rozbudowy centrum Warszawy / materiały prasowe JEMS Architekci


Towarowa 22: nowoczesne i wygodne do życia

Towarowa 22 to nowa inwestycja, która powstanie na powierzchni 6,5 ha pomiędzy ulicami Towarową, Pańską i Miedzianą na warszawskiej Woli. W planach są nie tylko powierzchnie biurowe, lecz także mieszkaniowe i oryginalna część publiczna.

- Chcemy, by Towarowa 22 była modelowym przykładem nowoczesnego miasta, które jest budowane z myślą o aktualnych potrzebach mieszkańców, szacunkiem do jego przeszłości, a także troską o przyszłość. Dlatego poświęciliśmy mnóstwo energii na stworzenie idealnego połączenia budynków i przestrzeni publicznej - mówi Maciej Rydz, partner w pracowni JEMS Architekci odpowiedzialnej za projekt.

Towarowa 22 - projekt rozbudowy centrum Warszawy /  materiały prasowe JEMS Architekci Towarowa 22 - projekt rozbudowy centrum Warszawy / materiały prasowe JEMS Architekci

Towarowa 22. Park w starej drukarni

Warto zaznaczyć, że teren, na którym powstaje Towarowa 22 jeszcze niedawno zajmowały dawne zakłady poligraficzne i stare centrum handlowe. Architekci, szanując historyczne znaczenie tego miejsca, przygotowali projekt nietypowego parku.

Dostępny dla wszystkich Park Słowa Polskiego znajdzie się w samym centrum inwestycji i powstanie na elementach dawnej drukarni. Część zielona dzielnicy zostanie otoczona mieszkaniami, biurami i lokalami usługowymi. 

- Projektując Towarową zwróciliśmy szczególną uwagę na zieleń, która będzie kluczowym elementem, wokół którego skupiają się budynki mieszkalne i biurowe. Wierzymy w idee zrównoważonego rozwoju miast i dlatego ponad połowa naszych projektów w budowie i przygotowaniu to kompleksowe, wielofunkcyjne inwestycje „destinations” - mówi Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment, firmy deweloperskiej odpowiedzialnej za budowę.

Towarowa 22 połączy centrum biznesowe i starą Wolę

Najwyższym punktem inwestycji będzie 150-metrowy budynek biurowy u zbiegu ul. Towarowej i Pańskiej. Kolejne wysokościowce, jak już wspomnieliśmy, będą łagodnie schodzić ku południowemu wschodowi – do ul. Miedzianej, tworząc naturalne przejście między biznesowym Rondem Daszyńskiego i historyczną zabudową Woli.

Towarowa 22 ma być idealnym miejscem do życia / materiały prasowe JEMS Architekci Towarowa 22 ma być idealnym miejscem do życia / materiały prasowe JEMS Architekci

 

Kiedy powstanie Towarowa 22?

Projekt nowej dzielnicy jest z pewnością interesujący. Centrum Towarowej 22 wraz z parkiem i niższymi budynkami ma powstać w przeciągu dwóch lat. Cztery drapacze chmur natomiast mają pojawić się nawet w ciągu dekady.

 

Nowa dzielnica w centrum Warszawy ma powstać w ciągu dwóch lat / materiały prasowe JEMS Architekci Nowa dzielnica w centrum Warszawy ma powstać w ciągu dwóch lat / materiały prasowe JEMS Architekci