Wanna w ogrodzie - miłe wspomnienie nie tylko zagranicznych wakacji

Zewnętrzne wanny i prysznice wielu osobom kojarzą się głównie z egzotycznymi wakacjami. Jednak także w Polsce coraz więcej hoteli decyduje się na ich tworzenie. Tak jest chociażby w Hotelu Bristol ART & Medical SPA w Busku-Zdroju. Tam strefa SPA nie znajduje się ogrodzie z prostego powodu: hotel mieści się w samym sercu kurortu, w zabytkowej, secesyjnej willi. Dlatego nie było to możliwe, ale miejsce do wypoczynku pod gołym niebem stworzono na dachu obiektu. Oprócz strefy saun znajdują się tu też wanny jacuzzi.

Reklama

Jak mówi dyrektor generalny hotelu, Wojciech Tworek, znajdują one swoich miłośników wśród gości.

– Nawet niższa temperatura nie przeszkadza w tym, aby spędzać czas na zewnątrz obiektu i cieszyć się urokami naszego SPA, także wiosną i jesienią – opowiada Wojciech Tworek.

Jak dalej podkreśla, na tarasie można podziwiać też prace wybitnych polskich artystów, a połączenie sztuki z naturalnym wypoczynkiem jest doskonałą formą relaksu.

Ogrodowe SPA coraz modniejsze w Polsce. Jak stworzyć idealną strefę relaksu na świeżym powietrzu? / materiały prasowe Kreta 4 - Jagniątkowo Ogrodowe SPA coraz modniejsze w Polsce. Jak stworzyć idealną strefę relaksu na świeżym powietrzu? / materiały prasowe Kreta 4 - Jagniątkowo

 

 Zewnętrzne wanny - czy to możliwe w Polsce? 

Sami producenci sprzętu zwracają zresztą uwagę, że zewnętrzne wanny nadają się do montowania ich także w Polsce, pomimo niekorzystnych przez znaczną część roku warunków atmosferycznych. Dlatego wiele osób przyzwyczajonych do wypoczynku w hotelach i obiektach SPA, chce korzystać z tej przyjemności także u siebie w domu.

Koszt ogrodowej wanny może sięgać wielu tysięcy złotych. Można stworzyć ją także niskim kosztem, a kąpiel w niej może dawać równie wiele frajdy. Niektórzy stawiają na bardziej oryginalne, a zarazem bliższe przyrodzie rozwiązania.

Tak zrobiła Patrycja Wojtkowiak z domu gościnnego Kręta 4 w Jagniątkowie. Nieopodal budynku jest źródło, które ma swój początek w pobliskim lesie. Z niego rurami poprowadzono wodę do wanny w ogrodzie.

– Jest bardzo naturalnie, ale woda jest lodowata. Dlatego nie ma często wielu chętnych do kąpieli, a woda służy nam głównie do podlewania kwiatów. Chociaż w upalne dni rzeczywiście lubimy z niej korzystać – wyjaśnia właścicielka starego, poniemieckiego domu na Dolnym Śląsku.

Ogrodowe SPA coraz modniejsze w Polsce. Jak stworzyć idealną strefę relaksu na świeżym powietrzu? / materiały prasowe Kreta 4 - Jagniątkowo Ogrodowe SPA coraz modniejsze w Polsce. Jak stworzyć idealną strefę relaksu na świeżym powietrzu? / materiały prasowe Kreta 4 - Jagniątkowo

To jednak rozwiązanie, które powinno spodobać się miłośnikom zimnych kąpieli lub chociażby lasoterapii. Jest bardzo naturalnie i może być równie przyjemnie.

 

Ogrodowe SPA, czyli łazienka na świeżym powietrzu 

Co jednak, jeśli chcemy zaznać w kraju nad Wisłą nieco egzotyki?

Jak mówi Dorota Pilor-Jakulewicz z Pracowni Architektury Wnętrz Foorma, myśląc o ogrodowym SPA przypominają się jej własne wakacje na wyspie Bali.

– To właśnie podróżując po Indonezji widziałam najwięcej łazienek na świeżym powietrzu. Stworzenie takiej łazienki w ogrodzie pozwoli na relaks i odprężenie wśród przyrody – mówi właścicielka pracowni i główna projektantka.

Jak zaznacza, oprócz aspektów technicznych, ważne jest też zwrócenie uwagi na odpowiednie oświetlenie i klimat. Warto takie miejsce wyposażyć w drewniane rzeźby, kamienie czy aromatyczne kadzidła.

Wanna na świeżym powietrzu - nowy pomysł na ogrodowe SPA / materiały prasowe Kreta 4 - Jagniątkowo Wanna na świeżym powietrzu - nowy pomysł na ogrodowe SPA / materiały prasowe Kreta 4 - Jagniątkowo

 

Jak zbudować ogrodowe SPA? 

Oto kilka kroków, którymi dzieli się z Well.pl – dzięki nim można zbudować balijskie SPA w swoim ogrodzie:

Wybierz odpowiednie miejsce: Znajdź odpowiednie miejsce w ogrodzie, które będzie odpowiednio duże i dostatecznie prywatne. Upewnij się, że masz łatwy dostęp do wody i energii elektrycznej.

Basen lub jacuzzi: Balijskie SPA często obejmuje basen lub dużą kamienną wannę. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca i budżetu, możesz zdecydować się na tradycyjny basen nawet ten najmniejszy, ale jeśli preferujesz bardziej przenośne rozwiązanie, jacuzzi lub nawet ukraińska bania będzie dobrym wyborem. Upewnij się, że spełniają one Twoje potrzeby, zarówno pod względem rozmiaru, jak i funkcji.

Drewniana podłoga: Charakterystycznym elementem balijskiego SPA jest drewniana podłoga. Możesz wykorzystać drewniane deski lub płyty z trwałego drewna, które będą odporne na warunki atmosferyczne. Upewnij się, że podłoga jest dobrze zabezpieczona przed wilgocią, korozją i ślizganiem się. Możesz też wybrać płytki imitujące naturalne kamienie w kolorach ziemi takie jak trawertyn, onyx czy łupek.

Pergola lub dach: Aby zapewnić cień i prywatność, możesz rozważyć zbudowanie pergoli lub dachu nad swoim egzotycznym SPA. Wybierz odpowiedni materiał, który będzie odporny na warunki atmosferyczne, tak aby zapewnić ochronę przed słońcem i deszczem. W zależności od tego, czy chcesz korzystać ze swojego SPA sezonowo czy całorocznie musisz przemyśleć konstrukcję. W Indonezji buduje się głównie z bambusa, trzcin okrywając całość liśćmi palmowymi. W Europie może być to problem. Zastanów się, czy murowany budynek z ogrzewaniem nie będzie lepszy. W celu otwarcia przestrzeni pomogą ci duże przeszklenia.

Roślinność: Balijskie SPA powinno być otoczone piękną roślinnością, aby stworzyć atmosferę tropikalną. Zasadź egzotyczne rośliny, takie jak palmy, bambusy, kwiaty hibiskusa i tropikalne liany. Rośliny doniczkowe w pobliżu spa również dodadzą uroku. Pomyśl także o ogrodzie wertykalnym.

Oświetlenie: Ważnym elementem balijskiego SPA jest odpowiednie oświetlenie. Wykorzystaj miękkie, nastrojowe oświetlenie, takie jak lampiony, świeczki lub delikatne lampki ogrodowe. Unikaj zbyt jasnego oświetlenia, aby zachować relaksacyjną atmosferę.

Detale i akcenty: Dodaj dodatkowe elementy takie jak drewniane rzeźby, kamienie, ręczniki z miękkiego materiału, aromatyczne kadzidła lub olejki eteryczne, aby podkreślić balijski charakter SPA. Postaw raczej na ciemniejsze drewno w tonacji. Baw się eklektyzmem, naturalnością i tym co daje ziemia.

Meble i wyposażenie: Wybierz wygodne meble ogrodowe, takie jak leżaki, hamaki czy drewniane krzesła, aby stworzyć miejsce do wypoczynku. Kamieniem koronnym powinna być duża kamienna lub konglomeratowa wanna w kolorach ziemi.