Warszawa. Varso Tower najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej

Położony w ścisłym centrum Warszawy Varso Tower to nowa inwestycja firmy HB Reavis i część większego kompleksu Varso Place. Wstępne plany jego budowy powstały już w 2011 roku, a pierwsze prace budowlane rozpoczęły się w 2016 roku. Dziś, cztery lata później, wieżowiec został oficjalnie uznany za najwyższy w całej Unii Europejskiej!

Reklama

310-metrowy Varso Tower posiada 53. piętra. Cała jego powierzchnia zajmuje natomiast 69 tysięcy m2, a pod kompleksem wieżowca znajdują się dodatkowo cztery kondygnacje z parkingami. 

I choć ten opis mógłby sugerować, że wieżowiec jest bardzo masywną konstrukcją, w rzeczywistości wygląda lekko i elegancko. Wszystko za sprawą uskoków pionów  w górnej części i podziałowi fasady. Za projekt odpowiedzialna była grupa Foster + Partners.

Wszystkie elementy budynku, które zwykle znajdują się na dachu, tym razem są schowane pod ziemią. I nie jest to jedyne niekonwencjonalne założenie projektu. 

Varso Tower - lobby / materiały prasowe Varso Tower - lobby / materiały prasowe

 

Drzewa wewnątrz lobby i inne atrakcje Varso Tower

Wewnątrz Verso Tower posadzono dwa ogromne drzewa będące dodatkową ozdobą dla pełnego kolorowych mozaik lobby.

Ich obecność nie jest jednak kwestią przypadku, bowiem  Varso Tower jest nie tylko najwyższym, ale także najbardziej zielonym wieżowcem w Polsce. Posiada nawet certyfikat BREEM z najwyższą możliwą oceną „Outstanding” oraz precertyfikat WELL Core&Shell.

Varso Tower - drzewa na parterze wieżowca / materiały prasowe Varso Tower - drzewa na parterze wieżowca / materiały prasowe

Co więcej, budynek pozwala swoim gościom na skorzystanie z niesamowitych tarasów widokowych na 49. i 53. piętrze, a ponadto zaprasza do degustowania najlepszych dań i najlepszych trunków w „podniebnym” barze i restauracji.

Jak zapowiadają przedstawiciele Varso Tower, wkrótce do wieżowca wprowadzą się pierwsi najemcy. Póki co ulokowały się już w nim firmy, m.in. Box, kancelaria CMS czy Greenberg Traurig.