Autorami tego wyjątkowego na skalę światową projektu są architekci z duńskiej pracowni Schmidt Hammer Lassen Architects (SHL). Według informacji prasowej przekazanej przez biuro stumetrowy wieżowiec z drewna stanie się częścią nowoczesnego kompleksu mieszkalno-biznesowo-rozrywkowego o nazwie Rocket&Tigreli, który ma składać się z czterech budynków zlokalizowanych w szwajcarskim mieście Winterthur.

Reklama

Kompleks zaoferuje przyszłym lokatorom najwyższej jakości przestrzenie mieszkalne i biurowe z maksymalnym dostępem do światła dziennego, a także hotel oraz podniebny bar na szczycie wieżowca. W założeniach budynki mają stać się jednym z głównych elementów „aktywnej okolicy” wpisanym w „historyczny kontekst miasta”.

Kompleks mieszkalno-biznesowy Rocket&Tigreli/fot. Schmidt Hammer Lassen Architects Kompleks mieszkalno-biznesowy Rocket&Tigreli/fot. Schmidt Hammer Lassen Architects

– Podchodzimy do tego projektu z dużą dozą pokory. To duży projekt, który będzie miał znaczący wpływ na okolicę zarówno w kontekście społecznym, jak i estetycznym – powiedział w komunikacie prasowym Kristian Ahlmark, dyrektor projektowy i partner w SHL.

Rekordowo wysoki wieżowiec z drewna

Zgodnie z informacją prasową centralny punkt kompleksu – stumetrowy wieżowiec oparty na szkielecie nośnym wykonanym w całości z drewna – po ukończeniu stanie się najwyższym na świecie budynkiem tego typu. Aktualny rekordzista – drapacz chmur o nazwie Mjøstårnet, oddany do użytku w 2019 r. w norweskim mieście Brumunddal – wznosi się na wysokość 85 metrów.

– Zawsze byliśmy proaktywni w kwestii wykorzystania drewna nie tylko ze względu na jego walory estetyczne, ale także ze względu na techniczne możliwości konstrukcyjne, dla których otwiera drogę – dodaje Alhmark.

Wizualizacja wnętrza w kompleksie mieszkalnym Rocket&Tigreli/fot. Schmidt Hammer Lassen Architects Wizualizacja wnętrza w kompleksie mieszkalnym Rocket&Tigreli/fot. Schmidt Hammer Lassen Architects

Chodzi przede wszystkim o bardziej efektywne wykorzystanie drewna jako naturalnego substytutu dla betonu i stali przy jednoczesnej redukcji emisji dwutlenku węgla, a co za tym idzie – zmniejszenia wpływu procesu budowy na środowisko.

– Ze względu na szerokie doświadczenia Szwajcarii w obszarze budowy z drewna jesteśmy szczególnie dumni, że możemy pracować nad tym przełomowym projektem – podsumował Alhmark.

Ukończenie budowy kompleksu Rocket&Tigreli planowane jest na rok 2026.