W Szwajcarii powstanie najwyższy na świecie DREWNIANY wieżowiec. „To przełomowy projekt”

Stumetrowy wieżowiec mieszkalny, którego szkielet zostanie w całości wykonany z drewna, powstanie w szwajcarskim mieście Winterthur w pobliżu Zurychu. Po ukończeniu budynek stanie się najwyższą tego typu konstrukcją na świecie.
Autorami tego wyjątkowego na skalę światową projektu są architekci z duńskiej pracowni Schmidt Hammer Lassen Architects (SHL). Według informacji prasowej przekazanej przez biuro stumetrowy wieżowiec z drewna stanie się częścią nowoczesnego kompleksu mieszkalno-biznesowo-rozrywkowego o nazwie Rocket&Tigreli, który ma składać się z czterech budynków zlokalizowanych w szwajcarskim mieście Winterthur.
Kompleks zaoferuje przyszłym lokatorom najwyższej jakości przestrzenie mieszkalne i biurowe z maksymalnym dostępem do światła dziennego, a także hotel oraz podniebny bar na szczycie wieżowca. W założeniach budynki mają stać się jednym z głównych elementów „aktywnej okolicy” wpisanym w „historyczny kontekst miasta”.

– Podchodzimy do tego projektu z dużą dozą pokory. To duży projekt, który będzie miał znaczący wpływ na okolicę zarówno w kontekście społecznym, jak i estetycznym – powiedział w komunikacie prasowym Kristian Ahlmark, dyrektor projektowy i partner w SHL.
Polecamy
Rekordowo wysoki wieżowiec z drewna
Zgodnie z informacją prasową centralny punkt kompleksu – stumetrowy wieżowiec oparty na szkielecie nośnym wykonanym w całości z drewna – po ukończeniu stanie się najwyższym na świecie budynkiem tego typu. Aktualny rekordzista – drapacz chmur o nazwie Mjøstårnet, oddany do użytku w 2019 r. w norweskim mieście Brumunddal – wznosi się na wysokość 85 metrów.
– Zawsze byliśmy proaktywni w kwestii wykorzystania drewna nie tylko ze względu na jego walory estetyczne, ale także ze względu na techniczne możliwości konstrukcyjne, dla których otwiera drogę – dodaje Alhmark.

Chodzi przede wszystkim o bardziej efektywne wykorzystanie drewna jako naturalnego substytutu dla betonu i stali przy jednoczesnej redukcji emisji dwutlenku węgla, a co za tym idzie – zmniejszenia wpływu procesu budowy na środowisko.
– Ze względu na szerokie doświadczenia Szwajcarii w obszarze budowy z drewna jesteśmy szczególnie dumni, że możemy pracować nad tym przełomowym projektem – podsumował Alhmark.
Ukończenie budowy kompleksu Rocket&Tigreli planowane jest na rok 2026.
Polecamy
Popularne
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Tanie wina w butelkach po luksusowym Bordeaux. Francuska policja złapała siatkę oszustów

Z DRUGIEJ RĘKI: Jak Jack Ostrowski - seryjny biznesmen ze Szczecina - zatrząsł międzynarodowym rynkiem fashion?

Właśnie otwiera się BRAMA SYRIUSZA. By ją wykorzystać, musisz zaktywuj swoje TRZECIE OKO

LONDYN KEW GARDEN: Odkryto nowy gatunek gigantycznej lilii wodnej
