KRAKÓW: Luksusowy hotel pod Wawelem

To wspaniały rok dla pracowni architektonicznej BXB Bogusława Barnasia. Nagroda A’Design Award and Competition za Chatę Podcieniową i Polską Zagrodę, statuetki Iconic Awards i The Plan Awards za Dom Polski i teraz to – wyróżnienie Architecture Construcion & Design Awards za projekt przemiany podwawelskiej kamienicy w niesamowicie elegancki i luksusowy hotel! Organizatorem konkursu jest Rethinking the Future – organizacja promująca utalentowanych projektantów z całego świata. Polskie biuro architektoniczne otrzymało nagrodę w kategorii "Hotelarstwo". 

Reklama

Metamorfoza krakowskiej kamienicy znajdującej się pod adresem Powiśle 10 wciąż pozostaje na etapie realizacji, ale już święci triumfy! Projekt jej rewitalizacji, który został doceniony przez jury prestiżowego konkursu ACD Awards, ma być tak naprawdę jedynie zapowiedzią nadchodzących przemian.

- Krakowska Kamienica pod Wawelem definiuje zupełnie nową jakość bulwarów nadwiślańskich. To budynek niezwykle nowatorski i bardzo krakowski zarazem. Posiada dynamiczną i zmienną stylistykę uzależnioną od położenia obserwatora, która wprost nawiązuje do kontekstu miejsca – Zamku Wawelskiego i architektury Starego Miasta. Wykorzystuje potencjał technologiczny naszych czasów, ale przy tym jest trwały i ponadczasowy, bo zakorzeniony w tradycji. Wierzymy w BXB studio, że dzięki temu jest on czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem - opisuje Bogusław Barnaś z BXB studio. 

Jakie zmiany zatem zaplanowało dla budynku BXB?

Powiśle 10 ok1908 / Archiwum Narodowe w Krakowie A. Pawlikowski Powiśle 10 ok1908 / Archiwum Narodowe w Krakowie A. Pawlikowski

 

Krakowska Kamienica przy Zamku Królewskim na Wawelu odzyska swój blask

Kamienica, o której mowa, powstała w 1900 roku. Początkowo posiadała wiele niesamowitych zdobień, jednak w 1930 roku przeszła ogromną przebudowę, w efekcie której straciła swój dawny blask. BXB Studio zapowiada, że planuje odtworzyć zabytkowy charakter budynku.

- W kamienicy krakowskiej pod Wawelem profuzja różnorodnych estetycznych kontekstów jest celem świadomym. BXB Studio stworzyło projekt, który poprzez nowoczesny język architektury odnosi się z rewerencją do przeszłości rozwoju miasta. Trudno oprzeć się także wrażeniu, że mamy do czynienia z czymś dotąd niespotykanym. Osobiście uważam, że nowoczesna konstrukcja wykorzystująca w dużym stopniu najnowsze technologie użycia drewna nawet podkreśla w pewnym stopniu związek z Kaplicą Zygmuntowską, która przecież w momencie powstawania miała iście nowatorski i bardzo futurystyczny w estetycznym krajobrazie miasta charakter. Koncepcja Bogusława Barnasia jest obiektem, który, ze względu na swój nowatorski rys, ale również ze względu na użyte technologie, perspektywę i głęboką świadomość kontynuacji rozwoju substancji miasta, może śmiało pójść śladem słynnej kaplicy grobowej i stać się nową perłą architektoniczną miasta. Ponadto zwekslować myślenie o rewitalizacji starych kamienic na zupełnie inne tory - komentuje Filip Maciejowski, krytyk sztuki i architektury z Oslo.

Pomysł na rewitalizację kamienicy w połączeniu tradycji i nowoczesności powstał z inspiracji jej architektonicznym eklektyzmem – na pierwszy rzut oka gotycka, zawiera detale nawiązujące do renesansu, baroku oraz modernizmu.

Co więcej, wisienką na torcie okazuje się niesamowity widok z okien: to krajobraz, którego centrum stanowi Zamek Królewski na Wawelu. 

-  Chcemy w to miejsce tchnąć nowe życie i nową energię zakorzenioną w duchu dawnej stolicy Polski – czytamy na instagramowym koncie BXB Studio.

Krakowska kamienica pod Wawelm / BXB studio Krakowska kamienica pod Wawelm / BXB studio

Póki co, nie mamy informacji, kiedy metamorfoza kamienicy dobiegnie końca. Jesteśmy pewni jednak, że może być przełomowa pod kątem rewitalizacji zabytkowych budynków.