Lesista działka o powierzchni ponad 4 hektarów znajduje się w południowo-zachodniej części Sopotu w malowniczej okolicy graniczącej bezpośrednio z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. Według informacji agencji, która wystawiła kompleks na sprzedaż, jest to jedna z największych prywatnych nieruchomości w Sopocie.

Reklama

Sopot: Zabytkowy pałac na sprzedaż 

Zabytkowa Villa Hochwasser, fot. RE/MAX Nieruchomości Zabytkowa Villa Hochwasser, fot. RE/MAX Nieruchomości

Głównym przedmiotem sprzedaży jest jednak zabytkowy pałac o oficjalnej nazwie Villa Hochwasser. Budynek został oddany do użytku jeszcze w 1856 r. i może pochwalić się niezwykle bogatą historią. Po II wojnie światowej mieścił się tam m.in. dom dziecka oraz szpital specjalistyczny. Posiadłość ma powierzchnię 2,3 tys. m kwadratowych rozłożoną na trzy kondygnacje – dwa piętra i podpiwniczenie.

Zabytkowy pałac otoczony jest także pięknym parkiem, który według informacji agencji uznawany jest za „jedno z najpiękniejszych założeń parkowych w Sopocie – z bogatą kolekcją drzew, których wiek niejednokrotnie przekracza 150 lat”. W północnej części działki znajdują się również trzy stawy otoczone starodrzewem. Całość została wpisana do rejestru zabytków w 1983 r. pod nazwą zespół pałacowo-parkowy „Stawowie”.

 

Nieruchomość wyceniana jest na 32,9 miliona złotych i jeśli ktoś zdecyduje się nabyć ją w tej cenie, będzie to druga największa transakcja zabytkowej nieruchomości w historii Polski. Aktualny rekord należy do Pałacu Branickich w Warszawie, który w 2013 r. został kupiony za nieco ponad 40 mln złotych.

Nowy nabywca zespołu pałacowo-parkowego „Stawowie” będzie mógł utrzymać jego dotychczasowe przeznaczenie tj. stworzyć w posiadłości szpital lub inną placówkę opieki zdrowotnej (np. hospicjum) lub otworzyć w tym miejscu hotel. Kompleks może zostać również objęty zapisaną w Nowym Ładzie ulgą znaną pod nazwą „pałacyk plus”, która pozwala na odliczenie od podatku kosztów zakupu i renowacji tego typu obiektu.

SPODOBAŁ CI SIĘ WELL.PL? OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE: