Niebieski domek z "Top Gun" 

Domek pierwotnie znajdował się pod adresem 102 Pacific St. w mieście Oceanside w pobliżu San Diego, ale w wyniku szeroko zakrojonej rewitalizacji okolicy został przetransportowany kilkaset metrów na północ, do nowo wybudowanego kurortu wypoczynkowego Oceanside Beach Resort.

Reklama

Posiadłość zaprojektowana w wiktoriańskim stylu pierwotnie została zbudowana jako dom letniskowy dla emerytowanego lekarza Henry'ego Gravesa w 1887 roku i przez niemal 100 lat znana była jako Graves House, dopóki nie pojawiła się w legendarnym „Top Gun” z 1986 r.

Później jednak stopniowo popadała w ruinę i groziło jej wyburzenie, ale na szczęście dla fanów kultowego filmu i lokalnych konserwatorów zabytków zmieniono plany i postanowiono uczynić z chatki element wspomnianego kompleksu wypoczynkowego.

Dom Charlie Blackwood z Top Gun/fot. F10 Creative Dom Charlie Blackwood z Top Gun/fot. F10 Creative

Deweloper uratował zabytek z "Top Gun"

Ostatecznie domek nie tylko został wkomponowany w okolicę, ale wręcz stał się jej centralnym punktem. By to się jednak mogło stać, w jego renowację zainwestowano milion dolarów – wymieniono m.in. cały dach, komin i przywrócono oryginalny wystrój wnętrza.

 

Top Gun house w Oceanside/fot. F10 Creative Top Gun house w Oceanside/fot. F10 Creative

– Od dawna angażujemy się w trwającą transformację Oceanside w nadmorską miejscowość tętniącą życiem i centralny punkt północnego wybrzeża San Diego. Przywracając do życia ten kultowy dom i ustawiając go jako centralny punkt nowego Oceanside Beach Resort, świętujemy przyszłość miasta, odwołując się do jego przeszłości i zachowując jego historię – czytamy w oświadczeniu wydanym przez dewelopera odpowiedzialnego za budowę kompleksu.

Obecnie w chatce znajduje się piekarnia serwująca wytrawne ciasta i ciastka ze składnikami pochodzenia lokalnego, a jej wnętrze kusi gości retro wystrojem z nawiązaniami do kultowego „Top Gun”.

Na ganku znajduje się np. replika motocykla, którym Tom Cruise jeździł w filmie oraz liczne pamiątki z planu m.in. zdjęcia i plakaty.

Top Gun House w Oceanside, wnętrze/fot. F10 Creative Top Gun House w Oceanside, wnętrze/fot. F10 Creative