TURCJA: Burj Al Babas - inwestycyjna bajka bez happy endu

W tureckiej miejscowości Mudurnu, w połowie drogi między Ankarą a Stambułem, kilka lat temu wyrosło miasteczko mini zamków, który design przypomina architekturę z disnejowskich bajek.

Reklama

Burj Al Babas to nietypowy projekt willowy, który został ogłoszony przez braci Yerdelen i Bulent Yilmaz w 2014 roku. Na powierzchni 1,4 mln m2 wybudowano bajkowy kompleks 732 identycznych luksusowych domów. 

Inwestycja miała być przeznaczona dla bogatych inwestorów z krajów arabskich. W ramach kompleksu powstać miało centrum handlowe z kinem i spa, a także meczet czy łaźnie tureckie. 

Niestety, inwestycja nie została nigdy dokończona, ponieważ w 2019 deweloperzy ogłosili upadłość. 

Burj Al Babas - opuszczone wille jak z bajki / Getty Images Burj Al Babas - opuszczone wille jak z bajki / Getty Images

 

Burj Al Babas: luksusowe osiedle dla najbogatszych

Koszt budowy 732 zamków pochłonął ponad 200 mln dolarów. Część z nich została sprzedana z wyprzedzeniem, a ich ceny wahały się od 370 tys. do 530 tys. dolarów.

W 2018 roku zainteresowanie inwestorów zaczęło jednak spadać – powodów doszukuje się w pogłębiającej się niestabilności politycznej i gospodarczej Turcji, jak i spadających cenach ropy. Ze względu na brak klientów, dalsza budowa kompleksu została wstrzymana.

 

"Opuszczony Disneyland" w Turcji – co dalej z inwestycją?

W pobliżu osiedla Burj Al Babas nie ma żadnej infrastruktury – nie znajdziemy tu ani autostrady, ani linii kolejowej. Inwestycja miała być oddana już w październiku 2019 roku, ale wygląda na to, że na jej otwarcie będzie trzeba jeszcze trochę poczekać, o ile w ogóle do niego dojdzie.

Do ukończenia pozostało 587 domów i spłata 27 mln dolarów długu...

Jak donosił Newsweek, bracia Yilmaz w 2020 roku mieli kontynuować wykończenie inwestycji. Decyzja o ich bankructwie została bowiem unieważniona. Plany jednak pokrzyżowała im pandemia koronawirusa.

Kompleks ostatecznie został przejęty przez amerykańską firmę NOVA Group Holdings – nowy inwestor musiał zapłacić za kompleks przypominający Disneyland 750 mln lirów tureckich. Amerykańska firma zapowiedziała kontynuację projektu.

Jak na razie gigantyczna inwestycja przyciąga ciekawskich turystów, którzy na własne oczy chcą zobaczyć kompleks 732 zamków rodem z disnejowskiej bajki.