Najbielsza farba na świecie - nowy wynalazek w służbie ludzkości

Dr Xiulin Ruan, będący wykładowcą Inżynierii Mechanicznej na Uniwersytecie Purdue wraz ze swoim zespołem innych naukowców już w 2020 roku opracował farbę, która odbija do 98 proc. promieni słonecznych.

Reklama

Jak twierdzi badacz, farba jest fizycznie chłodna w dotyku, nawet w najbardziej upalny dzień. Poza tym jest to najbielsza farba na świecie, która została oficjalnie wpisana do  Księgi Rekordów Guinnessa. Nie to jednak było intencją naukowców.

Najbielsza farba na świecie / Purdue University Najbielsza farba na świecie / Purdue University

- Tak naprawdę nie próbowaliśmy opracować najbielszej farby na świecie - powiedział dr Ruan w wywiadzie dla New York Times.

- Chcieliśmy pomóc w walce z kryzysem klimatycznym. Sprawdziliśmy, czy możliwe jest oszczędzanie energii przy jednoczesnym chłodzeniu Ziemi – dodaje.

Ekologiczna ultra biała farba ochłodzi świat?

Dr Ruan w 2021 roku szacował, że gdyby użyć jego farby do pokrycia dachu o powierzchni około 100 metrów kwadratowych, można by uzyskać moc chłodzenia 10 kilowatów, co daje więcej niż klimatyzatory używane w większości domów.

Mówiąc nieco prościej: można za jej pomocą obniżyć temperaturę w pomieszczeniach aż o 4,5°C. A przecież farba nie potrzebuje energii do działania i nie ogrzewa powietrza na zewnątrz.

Kamera na podczerwień pokazuje, jak próbka farby chłodzi powierzchnię poniżej temperatury powietrza / Purdue University Kamera na podczerwień pokazuje, jak próbka farby chłodzi powierzchnię poniżej temperatury powietrza / Purdue University

Od tamtego czasu jego zespół laboratoryjny zaktualizował formułę, aby farba odbijała 98,1 proc. światła słonecznego, a także opracowali jej lżejszą wersję odpowiednią dla pojazdów.

Farba może być gotowa do użytku komercyjnego w ciągu roku. Zespół pracuje nad stworzeniem także innych kolorów.

- Będą działać mniej idealnie niż biel, ale lepiej niż większość komercyjnych kolorów – uważa Dr Xiulin Ruan.

Farba, która pomoże w ochronie środowiska. Czy to na pewno działa?

Nie wszyscy są jednak przekonani, że farba jest skuteczna. Dr Jeremy Munday, nauczyciel Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis uważa, że efekty działania farby są minimalne.

- To tak, jakby wlać kubek zwykłej wody do oceanu – stwierdził w rozmowie z New York Times, wyjaśniając, że Słońce generuje miliard razy więcej ciepła niż Ziemia, a farba po prostu odbija ciepło słoneczne.

Według naukowca tego typu działania nie są długoterminowym rozwiązaniem problemu klimatycznego. Dr Munday twierdzi, że to pomysł na chwilę, dzięki któremu będziemy mogli zając się poważniejszymi problemami.