Sansewieria - roślinna idealna do sypialni 

Według rankingu opublikowanego przez NASA w latach 80. XX wieku, sansewieria to jedna z 18 roślin, która najlepiej oczyszcza powietrze z toksycznych substancji - amoniaku, benzenu, formaldehydów, trichloroetylenu oraz toluenu i ksylenu. Sansewieria oczyszcza powietrze również ze smogu, klejów, farb czy impregnatów.

Reklama

Dodatkowym atutem tej rośliny jest również proces fotosyntezy typu CAM, który polega na pochłanianiu dwutlenku węgla. To przekłada się na większą ilość tlenu, który jest niezbędny w procesie zasypiania i jakościowego snu. Dlatego zdaniem ekspertów sansewiera to roślina, która powinna pojawić się w naszej sypialni. 

 

 Sansewiera - zagrożenie dla zwierząt 

Sansewieria może jednak stwarzać zagrożenie dla zwierząt domowych. Koty po kontakcie z tą rośliną mogą odczuwać podrażnienie pyszczka i żołądka. Roślina może przyczynić się też do wymiotów i biegunki.

Sansewiera - cechy rośliny

Sansewieria dzieli się na bardzo wiele odmian, jednak w tradycyjnym ujęciu wyróżnia się ich około 70. Rośliny z rodzaju Sansevieria charakteryzują się grubymi, prostymi, płaskimi lub cylindrycznymi, mieczowymi i wiecznie zielonymi liśćmi, na których zauważyć można jasnozielone poprzeczne paski. Liście niektórych odmian - np. sansewieria gwinejska - posiadają także zabarwione na żółto brzegi. Niektóre przypominają kształtem rozety.  Sansewieria, w zależności od odmiany, osiąga wysokość od 20 cm do 3 m. 

Sansewieria gwinejska - odmiany

Sansewieria gwinejska to obecnie najpopularniejsza odmiana, która dodatkowo ma swoje pododmiany:

Laurenti - roślina o ciemnozielonych liściach ze złocistymi brzegami i prążkowanymi zdobieniami;

Golden Flame to z kolei odmiana o kremowo-żółtych niskich i szerokich liściach pokrytymi oliwkowymi paskami;

Moonshine to roślina z szerokimi, srebrzysto-białymi liśćmi otoczonymi wąskim, ciemnym paskiem wokół brzegu;

Robusta natomiast charakteryzuje się kształtem rozety oraz liśćmi w ciemnozielonym kolorze z brązowym paskiem.

Sansewieria - pielęgnacja

Sansewieria to ‘’żelazna roślina’’, która nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Genialnie znosi również suszę. Jest idealna, jeśli często podróżujemy, zapominamy o pielęgnacji czy zwyczajnie nie mamy czasu na opiekowanie się roślinnością. Jednak aby sansewieria mogła przetrwać takie trudne warunki, należy zapewnić jej odpowiednią podstawę - idealnie sprawdzi się ciężka, żyzna gleba z dodatkiem kompostu, gliny, piasku czy ziemi inspektowej. Ta roślina lubi światło, ale latem nie powinna być wystawiana na słońce. Jeśli chodzi o podlewanie, robimy to regularnie, ale z głową. Właściwie jedyne co może tej roślinie zaszkodzić to nadmiar wody.

Zwłaszcza zimą powinniśmy ograniczyć podlewanie sansewierii - o tej porze roku robimy to co trzy/cztery tygodnie. Co ważne, wodę nalewamy do podstawki, nigdy bezpośrednio do donicy. Wiąże się to z tym, żeby nie zamoczyć liści rośliny, nie można ich również nabłyszczać ponieważ substancje wchodzące w skład preparatów nabłyszczających mogą trwale uszkodzić roślinę.