IKEA zamyka sklepy w Rosji i na Białorusi

Osobiste sankcje wobec Rosji wystosowuje coraz więcej światowych marek i platform. Wszyscy  jednym głosem sprzeciwiają się barbarzyńskiej napaści Władimira Putina na Ukrainę.

Reklama

Do głosów sprzeciwu dołączyła właśnie IKEA, która zaznacza, że jej działania zawsze opierają się na zapewnieniu bezpieczeństwa osobistego współpracowników i ich rodzin – „i będziemy to robić nadal”.

- Wojna wywarła już ogromny wpływ na ludzi. Powoduje to również poważne zakłócenia w łańcuchu dostaw i warunkach handlu. Z tych wszystkich powodów grupy film postanowiły tymczasowo wstrzymać działalność IKEA w Rosji. (...) Decyzje te mają bezpośredni wpływ na 15 000 współpracowników IKEA.  Ambicje grup firm są długoterminowe, a my zabezpieczyliśmy zatrudnienie i stabilność dochodów na najbliższą przyszłość oraz wspieramy ich i ich rodziny w regionie – czytamy w oficjalnym oświadczeniu IKEA.

Szturmy na sklepy Ikea w Rosji / PAP Szturmy na sklepy Ikea w Rosji / PAP

Decyzja ta jest równoważna ze wstrzymaniem całego importu i eksportu do Rosji i Białorusi, wstrzymaniem wszystkich operacji produkcyjnych IKEA Indstry w Rosji oraz wstrzymaniu wszystkich operacji detalicznych.

Marka zaznaczyła jednak, że centrum handlowe Mega będzie nadal otwarte, aby zapewnić mieszkańcom Rosji dostęp do produktów codziennego użytku i niezbędnych rzeczy, w tym żywność i leków. 

 

Pomoc humanitarna dla uchodźców z Ukrainy 

Ponadto szwedzkie przedsiębiorstwo zapewniło, że bierze czynny udział w pomocy humanitarnej niesionej wszystkim, którzy bezpośrednio lub pośrednio doświadczają tragedii związanej z agresją Rosji na Ukrainę.

IKEA Foundation ogłosiła darowiznę wysokości 20 milionów euro w ramach wsparcia dla przymusowo przesiedlonych Ukraińców. To odpowiedź marki na apel UNHCR oraz Agencji ONZ ds. Uchodźców. Inter IKEA Group oraz Ingka Group początkowo przyznają także 10 milionów euro na pomoc w zakresie produktów dla organizacji działających na lokalnych rynkach.

-  Sytuacja jest niezwykle krytyczna i szybko się rozwija. Grupy firm są zaangażowane w poruszanie się w tej rzeczywistości, mając na uwadze najlepszy interes ludzi jako najwyższy priorytet – podsumowują przedstawiciele IKEA Group.

Tłumy Rosjan w sklepach IKEA

Gdy oświadczenie IKEA dotarło do mieszkańców Rosji, w sklepach pojawiły się tłumy ludzi. Największe kolejki odnotowano głównie w Moskwie i Sankt Petersburgu, a także w syberyjskim Omsku i Nowosybirsku.

Światowe marki solidaryzują się z Ukrainą

W ten właśnie sposób IKEA dołączyła do marek, które stanowczo sprzeciwiają się działaniom wojsk Władimira Putina na Ukrainie. Decyzję o wstrzymaniu działalności w Rosji podjęły między innymi firmy: Apple, MasterCard, H&M, Jaguar czy CD Projekt.

 

Tłumy w sklepach Ikea na terenie Rosji / PAP Tłumy w sklepach Ikea na terenie Rosji / PAP