Zabytkowa willa w Szczecinie na sprzedaż

Zabytkowa willa znajdująca się pod adresem Aleja Wojska Polskiego 95 w Szczecinie, szuka nowego właściciela. Prezydent miasta właśnie ogłosił przetarg, a jego cena wywoławcza to 5 mln złotych. Co stoi za tą wartością? Imponująca powierzchnia, wyjątkowa architektura i bogata przeszłość! 

Reklama

Aleja Wojska Polskiego w Szczecinie nieprzypadkowo nazywana jest szczecińskim Westendem i uważana za jedną z najpiękniejszych dzielnic miasta. Powstała na przełomie wieków XIX i XX a jej zabudowa inspirowana była słynnym londyńskim dystryktem. 

Aleja Wojska Polskiego w Szczecinie jest jak wehikuł czasu, a mnogość wspaniałych willi i dworków rozciągających się od placu Szarych Szeregów aż po Pogodno przypomina nam o dawnych czasach. 

Swoje powstanie zawdzięcza w dużej mierze Johannesowi Quistropowi, inicjatorowi towarzystwa budowlanego Westend Stettin. Willa znajdująca się pod numerem 95, podobnie jak inne posiadłości w okolicy, jest właśnie ich dziełem.  Autorem wilii był mistrz budowlany Igen, który zrealizował projekt w ciągu niespełna dwóch lat. Koniec budowy przypada na 1875 rok. 

SZCZECIN: Angielski neogotyk na Alei Wojska Polskiego

Willa w Szczecinie - Aleja Wojska Polskiego 95 / miastooferuje.szczecin Willa w Szczecinie - Aleja Wojska Polskiego 95 / miastooferuje.szczecin

Rezydencja już na pierwszy rzut oka wydaje się nieco tajemnicza. Ukryta wśród starych drzew przypomina nieco zaniedbają posiadłość brytyjskiej rodziny królewskiej. Wystarczy spojrzeć tylko na jej wieżę z blankami czy maswerki.

Willa w Szczecinie - Aleja Wojska Polskiego 95 / miastooferuje.szczecin Willa w Szczecinie - Aleja Wojska Polskiego 95 / miastooferuje.szczecin

 

Willa na Alei Wojska Polskiego w Szczecinie - rezydencja SS, dom dziecka, obiekt społeczny

Wiadomo, że pierwszym właścicielem willi był Wilhelm Flügge. W kolejnych latach stała się rezydencją kapitana W. Lautera, a jeszcze później współwłaściciela Werner und Reinhardt - Paula Schegela. To właśnie ten ostatni miał zaadaptować budynek pod rezydencję szczecińskiego oddziału SS.

Po drugiej wojnie światowej willa stała się własnością miasta. Początkowo funkcjonowała jako przedszkole dla dzieci pracowników stoczni jachtowej, natomiast w 1963 roku trafiła w ręce Zofii i Stanisława Radlarskich, którzy stworzyli w niej rodzinny dom dziecka.

Pomimo tak niesamowitej historii, dopiero w 2021 roku willa uzyskała status zabytku, który dziś – jak informują przedstawiciele urzędu miasta – „jest w dobrym stanie technicznym i nie wymaga dużych nakładów finansowych”.

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, przetarg willi rozpoczyna się od kwoty 5 mln złotych. Ostateczny termin wadium przypada na 17 listopada 2022.