Polski architekt stworzył dom dla filmu Netflixa

Adam Spychała znany jest w świecie architektów jako twórca surowych, brutalistycznych domów z  imponującymi gmachami. I to prawdopodobnie ta kwestia przesądziła o jego współpracy z Netflixem.

Reklama

Podobno producent filmowy Jeremy Hindle zauważył projekty Adama Spychały już dobrych kilka lat temu. Cały pomysł, by zaangażować go do nowej produkcji, zrealizowano jednak dopiero w 2019 roku. To właśnie wtedy polski projektant po raz pierwszy stanął przed możliwością zaprojektowania budynku specjalnie do filmu Netflixa.

- Jeremy Hindle był pod wrażeniem moich projektów inspirowanych brutalizmem, które od wielu lat krążą po internecie. Jego zdaniem byłem idealną odpowiedzią na ich oczekiwania. Zgodziłem się. Tak nawiązała się współpraca – mówi Adam Spychała dla WitheMad.

Adam Spychała dostał scenariusz oparty na opowiadaniu „Ucieczka od Spiderheada”. Od razu zrozumiał, dlaczego to właśnie jego projekty zostały docenione przez producentów. Akcja filmu miała rozgrywać się w zakładzie karnym, gdzie więźniowie – w zamian za krótsze wyroki – poddawali się eksperymentom szalonego naukowca.

Jak możemy się domyślać zatem, tło filmu wymagało powstania bardzo surowej, wręcz dystopijnej przestrzeni, która wprowadziłaby widzów w odpowiednio mroczny i niepokojący klimat.

 

Mroczna posiadłość w kształcie pająka

Efekt końcowy Adama Spychały jest naprawdę godny podziwu. Mroczna posiadłość osadzona na skalistym wybrzeżu została stworzona na kształt pająka. Posiada specjalne cele więzienne, które doświetlają jedynie świetliki dachowe, strefę jadalnianą oraz oczywiście specjalne laboratorium, przeznaczone dla eksperymentów na więźniach.

Całość prezentuje się naprawdę przerażająco. Wygląda dokładnie tak, jak moglibyśmy wyobrazić sobie nielegalne laboratorium, w którym powstają eliksiry przeciw ludzkości.

Wszystkie te odczucia pogłębione są dodatkowo przestrzenią. Dom znajduje się tuż przy wodzie, dlatego trudno się do niego dostać i – jak możemy się domyślać - trudno się z niego WYDOSTAĆ. 

- Tworzenie architektury do filmu było ciekawym doświadczeniem. Mam nadzieję, że powstały w ten sposób budynek spełnił swoją funkcję, podniósł atrakcyjność filmu i wzmocnił jego przekaz wizualny i emocjonalny – dodaje Adam Spychała.

„Spiderhead” - premiera na Netflixie

Film „Spiderhead” jest dostępny dla subskrybentów Netflixa od 16 czerwca 2022, zatem już dziś możemy zobaczyć dzieło Adama Spychały w akcji! I my z pewnością się na to skusimy…