Jak uprawiać rozmaryn?

Jak na roślinę popularną w krajach Morza Śródziemnomorskiego, rozmaryn uwielbia słońce i dobrze „czuje się” w glebach o zasadowym współczynniku pH. Ziemia powinna być piaszczysta i przepuszczająca wodę. Nie lubi zbyt mocnego nawadniania i dobrze rośnie na suchym podłożu. Nie możemy jednak dopuścić do przesuszenia gleby. Ważne też, by rozmaryn był osłonięty od wiatru. Doskonałym miejscem na posadzenie rozmarynu jest niewielkie wzniesienie, z której woda podczas ulewnych deszczów będzie spływać. Warto też obłożyć rozmaryn wokół kamieniami, by dodatkowo nagrzewały podłoże.

Reklama

Sianie rozmarynu w ogrodach odbywa się zwykle w okresie wiosennym, najlepiej w kwietniu lub maju, gdy nie ma już przymrozków. Ważne, by w pierwszej fazie wzrostu stosunkowo często podlewać roślinę oraz przycinać wierzchołki pędów, dzięki czemu rozmaryn będzie rósł szybciej i gęściej. Obrywanie górnych pędów zadziała na rozmaryn znacznie lepiej niż niejeden nawóz.

Rozmaryn - uprawa w ogrodzie i doniczce / Photo by Vincent Foret on Unsplash Rozmaryn - uprawa w ogrodzie i doniczce / Photo by Vincent Foret on Unsplash

Rozmaryn sadzonki

Jeśli zdecydujecie się na rozmaryn w formie sadzonki, przesadźcie od razu roślinę do nowej doniczki i zadbajcie o odpowiednią zasadową ziemię. Jeśli nie mamy odpowiedniej ziemi, zwyczajną ziemię kwiatową wymieszajmy pół na pół z piaskiem. Dno donicy wypełnić należy keramzytem lub kawałkami ceramiki, by stworzyć roślinie odpowiedni drenaż. Jeśli planujecie posadzić rozmaryn w ogrodzie, wybierzmy miejsce słoneczne. Rozmaryn doskonale czuje się w towarzystwie bujnych kwiatów. Lubi też różnego rodzaju skalniaki i kamieniste zaułki. Niestety rozmaryn, który posadzimy w ogrodzie, na zimę musimy przesadzić do doniczki. W Polsce rozmaryn nie ma szans na przeżycie w gruncie. Wiosną rozmaryn można delikatnie nawozić naturalnym nawozem, by szybciej „stanął na nogi” po długiej i mało słonecznej polskiej zimie.

Jak rozmnożyć rozmaryn?

Jeśli marzymy o większej ilości rozmarynowych krzaczków, pobierzmy sadzonki z wierzchołka rośliny, najlepiej pod koniec lata. Pędy muszą być stosunkowo świeże, jeszcze nie zdrewniałe. Należy oderwać dolne listki, pozostawiając około 3 cm gołej łodygi. Wsadźmy sadzonki do wody. Gdy pobrana gałązka wypuści pierwsze korzenie, posadźmy ją w ziemi. Eksperci polecają by przed posadzenie rośliny do ziemi zanurzyć ją na krótki czas w miodzie. Miód działa jak naturalny hormon wzrostu i dodatkowo ukorzenia roślinę. Podlej nowopowstałą sadzonkę. Jeśli planujesz posadzenie rozmarynu w ogrodzie, młodą sadzonkę trzymaj przez kilka pierwszych tygodni w domu.

Rozmaryn zimą

Jak już wspomnieliśmy, rozmaryn nie jest rośliną, która odporna jest na polskie zimy. Zdarzają się sadzonki mrozoodporne, ale nie zawsze są w stanie przetrwać znacznie skoki temperatur. Dlatego rozmaryn na okres zimy trzeba wstawić do pomieszczeni o temperaturze nie większej niż 10 stopni C. Zimowanie rozmarynu oznacza też, że podlewamy go znacznie rzadziej i nie zasilamy nawozem.

Rozmaryn i jego właściwości / Photo by Paul Hanaoka on Unsplash Rozmaryn i jego właściwości / Photo by Paul Hanaoka on Unsplash

Rozmaryn właściwości

Rozmaryn dodaje niepowtarzalnego smaku i aromatu przeróżnym potrawom, ale niewielu z nas wie, że rozmaryn to także roślina lecznica, doskonale wpływająca na nasze zdrowie i urodę. Rozmaryn ma bowiem właściwości przeciwbakteryjne i antyseptyczne. Działa wirusobójczo i grzybobójczo. Poprawia trawienie i chroni przed promieniowaniem UV, a także wpływa pozytywnie na odporność.

Rozmaryn sprawdza się także w kosmetyce. Pojawia się jako składnik kremów i olejków, a kąpiel w aromatycznych gałązkach rozmarynu relaksuje i poprawia ciśnienie krwi.

Dlaczego jeszcze warto posiadać rozmaryn w swoim ogrodzie lub doniczce na tarasie? To wspaniały krzew, którego drobne błękitne i fioletowe kwiaty przyciągają pszczoły. Tak powstaje jeden z najsmaczniejszych miodów świata, miód rozmarynowy!