IDEA zastąpi IKEA w Rosji

W związku z wojną w Ukrainie szwedzki gigant meblowy IKEA ogłosił, że zamyka swoje oddziały na terenie agresora – Rosji. Ta wiadomość wstrząsnęła wszystkimi Rosjanami. Sklepy szturmowano od rana do wieczora, a ich asortyment znikał z półek w mgnieniu oka. Nowa sytuacja gospodarcza sprowokowała rząd Rosji do wytoczenia kolejnych dział – tym razem handlowych.

Reklama

Decyzja o otworzeniu własnej sieci meblarskiej była tak naprawdę tylko kwestią czasu, o czym mogliśmy się już przekonać, gdy świat obiegła informacja o stworzeniu rosyjskiej sieci fast food. Logo „Wujka Wanii” łudząco przypomina znak towarowy McDonald’s. Tym razem nie było inaczej...

Petersburskie studio projektowe Luxorta-Service złożyło wniosek do Rospatent o rejestrację logo nowej firmy – IDEA. Już sama nazwa mówi nam o niej bardzo wiele, ale szata graficzna rozwiewa wszelkie wątpliwości. Kradzież szwedzkiego znaku towarowego jest widoczna gołym okiem, a Rosjanie – cóż – nawet nie stwarzają pozorów, że to kwestia przypadku.

- Zamknięcie IKEI na terenie Rosji stworzyło ogromne problemy biznesowe. Byłem bardzo rozczarowany ich odejściem, więc złożyłem przeciwko firmie pozew. Postanowiłem również zarejestrować taką samą markę i rozpocząć rosyjską produkcję, która stanie się kompletą analogią - powiedział w oficjalnym oświadczeniu Konstantyn Kukkoev, dyrektor marki.

 

Konstantyn Kukkoev zażądał od IKEA odszkodowania w wysokości jednego biliona rubli. Co więcej, oskarżył szwedzką markę o własne problemy ze zdrowiem. Dyrektor zaczął źle spać i odnotował ogólne pogorszenie swojego samopoczucia. Pozew ma zapobiec „podobnym precedensom z innymi firmami”.

To wszystko brzmi jak żart, ale nim nie jest. Rosja grozi podobnymi działaniami wszystkim zachodnim firmom, które zdecydowały się na rezygnację z prowadzenia interesów w kraju.

 

Rosja grozi nacjonalizacją majątków zachodnich firm

Obrazy napływające z Ukrainy zmotywowały wiele zachodnich firm do rezygnacji z działalności na terenie Rosji. Tamtejszy rząd jednak nie pozostał dłużny. Już od jakiegoś czasu słyszy się o groźbach dotyczących nacjonalizacji ich majątków a pierwsze kroki w tym kierunku zostały już poczynione.

Niedawno „Financial Times” poinformował o przejęciu przez Rosję odrzutowców należących do leasingowych grup czy o kradzieży praw autorskich „Świnki Peppy”. Później świat obiegła informacja o powstaniu „Wujka Wani”, a dziś słyszymy o „Idei” – kto będzie kolejną ofiarą?