Bee Breeders to platforma zrzeszająca ponad 200 tys. zawodowych architektów i designerów z całego świata. To także organizator prestiżowych konkursów architektonicznych, w których ta międzynarodowa społeczność ma szanse wykazać się w tworzeniu przeróżnych projektów ułatwiających ludziom życie.

Reklama

Polski projekt wygrywa prestiżowy konkurs

Konkurs „Hospicjum: Dom dla nieuleczalnie chorych” miał na celu wyłonienie najciekawszych koncepcji, które są innowacyjne w zakresie podejścia do zdrowia. Uczestnicy mieli więc okazję eksperymentować z architekturą jako narzędziem pomocy dla osób cierpiących na choroby terminalne, które może przynieść im ulgę psychiczną.

Polski projekt przygotowany przez architektów Marcina Grabienisa i Damiana Poklewskiego-Koziełła we współpracy ze studentami Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Justyną Kopacz i Aleksandrem Kwaśniakiem zdaniem jury konkursu najlepiej wpisał się w idee konkursu.

Zwycięski projekt

Koncept o nazwie „Into the garden” w myśl zasad biofilii zakładał pełną integrację hospicjum z przestrzenią miejską i naturą. Obcowanie z tą ostatnią ma bowiem olbrzymi wpływ na dobrostan psychiczny człowieka, zwłaszcza cierpiącego na nieuleczalną chorobę. Stąd też pomysł, by umieścić ogród także wewnątrz budynku, tak by obiekt nie kojarzył się z zamkniętą i ogrodzoną przestrzenią. Projekt przypomina więc ogromną oranżerię, która poprzez swoją konstrukcję pomaga chorym przejść przez kolejne etapy godzenia się z ich stanem.

Jury opisało projekt jako „naturalne sanktuarium zaprojektowane na wzór magicznej zielonej przestrzeni pod pływającym dachem” i doceniło go za świeżość idei i stopień integracji z otoczeniem.

Propozycja oferuje mocną ideę koncepcyjną zintegrowaną z kontekstem miejskim, która kładzie nacisk na wykorzystanie natury jako narzędzia leczniczego dla ludzi i miast. To fantastyczna przestrzeń do zamieszkania przez cały rok – czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Poza polskim projektem na podium znalazły się również projekty architektów z Brazylii oraz Kanady.