Dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej w konkursie Europejskie Drzewo Roku

Dąb Dunin rośnie niedaleko małej wsi Przybudki, która znajduje się na skraju Puszczy Białowieskiej. Jego rozłożyste konary i piękne kształty od lat inspirują twórców.  Teraz dąb Dunin może stać się sławny w całej Europie.

Reklama

Europejskie Drzewo Roku to konkurs organizowany przez czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska. I choć mogłoby się wydawać, że w tego typu eliminacjach brane są pod uwagę przede wszystkim walory estetyczne takie jak rozmiary czy ogólna okazałość, jury skupia się także na historii drzew i ich ogólnych relacjach z kulturą oraz ludźmi.

A zatem – dąb Dunin wydaje się być na świetnej pozycji.

Dąb z Puszczy Białowieskiej

Dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej ma 13 metrów wysokości, a obwód jego pnia od podstawy do 130 m wysokości wynosi aż 550 cm. I co najważniejsze od 2001 roku jest jednym z polskich Pomników Przyrody. 

Dąb pojawiał się już wielokrotnie w roli modela. Jest elementem okładki płyty „Scenariusz” Hoyraky oraz na obrazie Marka Sapiołki „Dąb w Przybudkach”. Zagrał także w filmie „Wielkie Drzewa”, „Nazywam się Sahara” oraz w cyklu reportaży „Czytanie Puszczy”.

Dąb Dunin zmierzy się w konkursie z reprezentantami piętnastu innych krajów, a jego zwycięstwo zależy głównie od naszych głosów. Aby zagłosować, wystarczy przed 28 lutego wejść na stronę www.treeoftheyear.org, na której znajdziemy profile wszystkich rywalizujących ze sobą drzew.

Czy Strażnik Puszczy Białowieskiej ostanie królem europejskich drzew? O tym dowiemy się już 22 marca 2022 roku.