Uwielbiacie zwiedzać ogrody, podczas swoich małych i większych podróży? Oto propozycja dla tych, którzy w najbliższym czasie wybierają się do Japonii. Ten ogród to magiczna przestrzeń dla miłośników orchidei! 

Reklama

Pływający ogród storczyków w Tokyo 

Magia współczesnej technologii połączona z naturalnym pięknem kwiatów – tak w skrócie opisać można wystawę zorganizowaną w stolicy Japonii przez teamLab Planets. Trójwymiarowa instalacja to obecnie jedna z największych atrakcji sezonu w Tokyo

- Wystawa zatytułowana „Flowers and I are of the Same Root, the Garden and I are One” to miejsce, w którym ludzie mogą poczuć jedność z pięknem kwiatów, stać się częścią tego wyjątkowego ogrodu – mówią przedstawieciele teamLab Planets.

Otwarty w lipcu tego roku pływający ogród składa się z ponad 13 tys. żywych orchidei zawieszonych w przestrzeni na niemalże niedostrzegalnych gołym okiem drutach. Dzięki temu storczyki wyglądają tak, jakby unosiły się w powietrzu.

Floating Garden - Tokyo / teamLab Planets Floating Garden - Tokyo / teamLab Planets

Storczyki - te rośliny mogą przetrwać bez ziemi 

Jak to się stało, że kwiaty na wystawie teamLab Planets mimo upływu kolejnych miesięcy wciąż żyją i kwitną? Orchidee to jedne z tych nielicznych roślin, które mogą rosnąć bez gleby, absorbując jednocześnie wodę z powietrza. To kwiaty, które w procesie ewolucji dostosowały się do trudnych warunków, rozwijając się na skałach i drzewach. Skoro w naturalnym środowisku doskonale radzą sobie bez ziemi i pozyskiwanej z niej wody, doskonale mogły sprawdzić się na wystawie. Jedynym warunkiem utrzymania orchidei przy życiu jest dostarczenie im odpowiedniej wilgotności powietrza.

Żywe kwiaty w nowoczesnym muzeum 

Tak oto, wchodząc na wystawę teamLab Planets, można mieć wrażenie, że przenosimy się do innego wymiaru, w którym nad głową nie ma nieba czy sufitu, ale dywan pływających kwiatów.

Co ciekawe, instalacja została tak pomyślana, by za każdym razem, gdy goście zbliżają się do kwiatów, one zaczynały się poruszać. 

- Ważne, by naszą wystawę zwiedzać stosunkowo wolno, bo to nie ogród dostosowuje się do naszego czasu, ale my do ogrodu – podkreślają twórcy.

Technologiczne triki sprawiają więc, że ogród pływających kwiatów nie tylko jest piękny, ale także żywy, przemawia do nas i otwiera w naszych głowach nieznane dotąd pokłady wyobraźni i emocji.

Floating Garden - Tokyo / teamLab Planets Floating Garden - Tokyo / teamLab Planets

Wystawa pływających kwiatów w muzeum teamLab Planets w Tokyo  otwarta jest do końca 2022 roku. Jeśli jednak nie macie w planach odwiedzenia stolicy Japonii, podobne prace łączące przyrodę z nowoczesnymi technologiami można znaleźć również w Muzeum Sztuki Azjatyckiej w San Francisco, w Muzeum Społeczeństwa Azjatyckiego w Nowym Jorku czy w Kolekcji Sztuki Współczesnej Borusan w Stambule.