Pływająca sauna na Jeziorze Genewskim 

Mała rzecz, a cieszy – tak można byłoby podsumować koncept Löyly. Pływająca sauna na Jeziorze Genewskim wzbudza coraz większe zainteresowanie i z pewnością znajdzie wielu zwolenników. Jej autorem jest Rudebeck Haar – designer z Lozanny, który wpadł na pomysł Löyly po roku spędzonym w Finlandii. To tam docenił koncepcję sauny, ale też życie w zgodzie z Matką Naturą. Löyly zatem to osobliwy „designerski pamiętnik” z roku spędzonego na Północy Europy. Sama nazwa pochodzi od fińskiego słowa oznaczającego parę uwalniającą się z sauny.

Reklama

Co więcej, Löyly niemal w całości powstała z lokalnych prefabrykatów. Jej głównym budulcem jest lekka, a jednocześnie trwała szwajcarska jodła daglezja, którą Rudebeck Haar uratował z pobliskiego tartaku. Następnie drewno zostało pokryte olejek tekowym, aby konstrukcja była jeszcze bardziej odporna na warunki atmosferyczne. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania!

Relaks z widokiem na szwajcarskie Alpy 

Pływająca sauna Löyly ma około 70 m2 i zachwyca swoją szlachetną surowością. Nie tylko doskonale wpisuje się w krajobrazy Jeziora Genewskiego, ale poniekąd współgra z jego niepowtarzalnym pięknem. Wystarczy przesunąć drzwi, które przypominają japońskie ekrany shoji, aby poczuć bliskość wszechobecnej i wszechpotężnej Matki Natury! Na zewnątrz niebotyczne widoki na szwajcarskie alby i jezioro, w środku – prosta ławka i mały drewniany piec z Morzhandu.

- Wybrałem go, ponieważ jest kompaktowy, przenośny, lekki i łatwy do nagrzania – komentuje Rudebeck Haar, zwracając uwagę na jego praktyczność. Był to ważny aspekt tworzenia całej konstrukcji. Pływająca sauna musiała być na tyle stabilna, by utrzymać na wodzie niezbędną liczbę sprzętów oraz odpowiednią liczbę gości.

- Liczyłem masę każdej jednostki – wyjaśnia designer, zapewniając, że waga i równowaga na Löyly została odpowiednio zbadane, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. Twórca zaleca, by w saunie przebywało nie więcej, niż 3 osoby.

Pływająca sauna Löyly nad Jeziorem Genewskim - Rudebeck Haar / Photo: Noé Cutter Pływająca sauna Löyly nad Jeziorem Genewskim - Rudebeck Haar / Photo: Noé Cutter

Sauna na łonie przyrody 

Choć projektowanie pływającej sauny zajęło Rudebeckowi Haarowi sporo czasu, sam montaż Löyly zmieścił się w 6 godzinach. Ekspresowy montaż i demontaż pozwala wykorzystać Löyly na wiele różnych sposobów!

- Wyobrażam sobie, że można go wykorzystać do wydarzeń typu pop-up, festiwali i projektów urbanistycznych. ale mam nadzieję, że rzeczywista skala konstrukcji pozostanie niewielka, aby seans w saunie nadal był przytulnym i intymnym przeżyciem – podsumowuje Rudebeck Haar, mając jednak nadzieję, że jego koncept – mimo wielu zastosowań – pozostanie kameralnym miejscem błogiego relaksu na łonie przyrody.