Kultowe krzesło Kartell chce być eko

Słynne przezroczyste krzesło Philippe’a Stracka to na przestrzeni lat największy sukces i znak rozpoznawczy marki Kartell oraz prawdziwa ikona designu. Prosty, poliwęglanowy projekt stworzony niespełna 20 lat temu nie tylko zachwycił świat designu, ale stał się również inspiracją do dalszych eksperymentów z przezroczystością, która – jak się okazało – może być wykorzystana na wiele przeróżnych sposobów.

Reklama

Krzesła Louis Ghost / Kartell Krzesła Louis Ghost / Kartell

Jak to się stało, że przestarzały model krzesła w stylu ludwikowskich stało się hitem sprzedażowym na całym świecie? Początkowo Philippe Starck myślał głównie o szkle, ale ostatecznie zdecydował się na bardziej nowatorskie rozwiązanie. Wykorzystał materiał, z którego tworzone były tworzone tarcze policyjne. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Od tej pory niemal każda nowość w ofercie marki bazowała na poliwęglanie.

Jednak w związku z sytuacją klimatyczną marka Kartell zdecydowała się wykonać wielki krok w przyszłość i szukać nowych rozwiązań idących w kierunku ekologii. Program „Kartell Loves The Planet” ma być początkiem innowacyjnych projektów, które będą bazowały na zupełnie nowym tworzywie.

Krzesła Louis Ghost / Kartell Krzesła Louis Ghost / Kartell

Nowy ekologiczny materiał, ten sam kultowy design

Po wielu badaniach Kartell opatentował Poliwęglan 2.0, oparty na naturalnym polimerze drugiej generacji. Wytwarza się go w drodze syntezy i otrzymuje z przemysłowej celulozy oraz odpadów papierowych.

Co ciekawe, mimo zupełnie nowych rozwiązań, meble mają utrzymać ten sam stopień przejrzystości, jak ten, który wykorzystywano w produkcji od samego początku. Tak wielka i przyszłościowa zmiana przełoży się na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 60 procent w porównaniu z innymi przedmiotami branży.

- Przejrzystość to cecha, która wyróżnia Kartell. Jesteśmy dumni z tego, że nasze nieustanne poszukiwania doprowadziły do stworzenia nowego, zrównoważonego poliwęglanu, pochodzącego częściowo z odpadów roślinnych – wyjaśnia Claudio Luti prezes Kartell dla amerykańskiego L'OFFICIEL.

Komoda Ghost / Kartell Komoda Ghost / Kartell

Nowy materiał ma zupełnie zastąpić tradycyjny poliwęglan w projektach Kartell. Zostanie wprowadzony zarówno do produkcji aktualnego asortymentu marki, jak i do projektów, które powstaną w przyszłości.