Pantone stworzył odcień oparty na najstarszym pigmencie Ziemi

Według IPBES (międzyrządowej Platformy Naukowo-Politycznej ONZ ds. Różnorodności Biologicznej i Usług Ekosystemowych) ponad milion gatunków jest obecnie zagrożonych wyginięciem. Te niepokojące dane zmieniają się niestety niemal z dnia na dzień na niekorzyść zagrożonych gatunków. W związku z tym Instytut Pantone postanowił stworzyć specjalny odcień, który ma stać się symbolem tak ważnej dla naszej planety bioróżnorodności.

Reklama

Co ciekawe, najnowszy Pantone Color of Biodiversity inspirowany jest najstarszym pigmentem znalezionym na Ziemi. Oparto go na badaniu skał osadowych basenu Taouden w Mauretanii w Afryce Zachodniej i odkrytych przez dr Nur Gueneili. Skały liczą sobie około 1,1 mld lat! Pigment pochodzi z mikroskopijnych skamieniałości chlorofilu wytwarzanych przez pradawne gatunki żyjące w oceanie, których już nie ma.

 

Dzięki nowoczesnej technologii i doświadczeniu ekspertów z laboratoriów Pantone udało się spreparować dokładnie ten sam odcień, który mają wiekowe skały. Tak powstał różowawy ton, który zachwyca swoim ciepłem i przestrzennością. Przypomina stare gliniane naczynia, odcienie starożytnych świątyń i piaski pustyni o zachodzie słońca!

- Pomyśleliśmy, że zwrócimy się w stronę Sahary, miejsca uważanego za jedno z najstarszych miejsc na ziemi, ponieważ nasza inspiracja może pomóc w podkreśleniu tego, co znaleziono na ziemi, zanim została zamieszkana, a ludzie mieli możliwość skażenia zasobów naturalnych środowiska – mówi Laurie Pressman, wiceprezes Pantone Color Institute.

Pantone walczy o planetę Ziemię za pomocą kolorów 

Warto zaznaczyć, że Kolor Bioróżnorodności Pantone to tylko jeden z kilku odcieni, które mają zwrócić uwagę świata na problem zmian klimatycznych. Wcześniej w katalogu Pantone pojawiły się również: „Glowing, Glowing, Gone” – odcień wspierający ochronę raf koralowych, „Forevergreen”, który powstał we współpracy z Lacoste i The Everglades Foundation, oraz „The Vanishing Color” – odcień stworzony z marką Lavazza w ramach działań na rzecz ochrony i ponownego zalesiania Amazonii.

 

Pantone Color of Biodiversity – jak już wspomnieliśmy – powstał natomiast we współpracy z marką Tealeaves i wspiera działania ONZ związane właśnie z ochroną bioróżnorodności.

Jest również wyrazem poparcia dla projektu 30 x 30, w ramach którego różne organizacje rządowe i pozarządowe zobowiązują się do ochrony 30 proc. lądów i oceanów przed szkodliwym działaniem człowieka do 2030 roku.