Asparagus pierzasty to roślina o soczyście zielonych pędach, drobnych, igiełkowatych liściach oraz niepozornych białych kwiatach, która daje owoce w postaci czerwonych jagód. Zobacz jak zadbać o paproć szparagową w doniczce i cieszyć się nią przez lata.

Reklama

Asparagus pierzasty - jak uprawiać w doniczce?

Kwiaty asparagusów pojawiają się latem. Są bardzo niewielkie, dlatego bardzo trudno je dostrzec. Pod koniec lata te drobne, białe kwiaty przekształcają się w owoce - trujące czerwone jagody.

Karłowata postać asparagusa pierzastego spotykanego najczęściej w domach nosi nazwę ‘’Nanus’’. Uprawę tej rośliny zacznij od odpowiedniego doboru gleby. Najlepiej sprawdzi się dobrze osuszona ziemia doniczkowa. Co do nawożenia, apsaragusy nie są bardzo wymagające. Wystarczy, że raz w miesiącu podlejesz tę roślinę rozcieńczonym z wodą nawozem do roślin doniczkowych.

Asparagus pierzasty preferuje miejsca, w których rozproszone jest światło słoneczne, jednak toleruje również zacienione przestrzenie. Najlepiej doniczkę z asparagusem ustawić przy oknie wychodzącym na wschód słońca. Takie oświetlenie sprawi, że roślina osiągnie najkorzystniejsze warunki do szybkiego porostu. Trzeba jednak wiedzieć, że ta paproć szparagowa może osiągnąć wysokość nawet 2 metrów, dlatego warto wyposażyć donicę w drabinkę, do której będziemy przywiązywać najdłuższe pędy.

Asparagus pierzasty - modna roślina we wnętrzach / Shutterstock Asparagus pierzasty - modna roślina we wnętrzach / Shutterstock


Paproć szparagowa - podlewanie


Przy pielęgnacji paproci szparagowej należy pamiętać, aby gleba zawsze była wilgotna, ale nie mokra. Zarówno wysuszenie, jak i zalanie bryły korzeniowej, asparagusa pierzastego prowadzi do żółknięcia i osypywania pędów. Należy też pamiętać, że jest to roślina wrażliwa na przesuszone powietrze, dlatego zaleca się ustawianie jej z dala od kaloryfera i częste zraszanie.

Latem, kiedy temperatury są wysokie i jest to okres intensywnego wzrostu tej rośliny, należy podlewać ją około 2-3 razy w tygodniu. Jeśli paproć szparagowa znajduje się w słabiej oświetlnonym miejscu, możemy podlewać ją rzadziej, ale nie możemy doprowadzić do wysuszenia gleby.  Zimą asparagusa podlewamy raz w tygodniu.


Asparagus pierzasty - przesadzanie i rozmnażanie


Asparagusa pierzastego przesadzamy w momencie, kiedy korzenie wychodzą przez spód doniczki. Warto jednak wiedzieć, że ta roślina najlepiej kwitnie w ciasnej donicy. A najlepszą porą na przesadzanie paproci szparagowej jest wiosna.

Rozmnażanie asparagusa pierzastego zaczynamy od wyjęcia go z doniczki i szukania czarnych, śliskich korzeni, które następnie odcinamy. Pozostałe sadzonki wsadzamy do oddzielnych doniczek, posypujemy świeżą glebą i obficie podlewamy. Rozmnożone rośliny zostawiamy na 48 godzin w zacienionym miejscu.

 

Asparagus pierzasty - odmładzanie rośliny

Paproć szparagową można również ‘’odmłodzić’’. Kiedy roślina traci ładny, świeży wygląd należy ściąć długie pędy do kilku centymetrów nad ziemią. Następnie doniczkę z asparagusem przestawiamy do dobrze oświetlonego i chłodnego miejsca - około 13°C.  

Uprawa asparagusa pierzastego staje się naprawdę łatwa, kiedy ustalimy odpowiednie warunki do intensywnego porostu tej rośliny.  Najważniejsze jest znalezienie właściwego oświetlenia i regularne podlewanie.

Asparagus – właściwości

Warto dodać, że asparagus pierzasty to nie tylko piękna roślina dekoracyjna, która po latach wraca do łask. Paproć szparagowa genialnie oczyszcza powietrze, dlatego warto postawić ją w sypialni.

Spodobał Ci się Well.pl? Obserwuj nas na Instagramie: