Olimpiada i Paraolimpiada Paryż 2024 zbliża się wielkimi krokami i choć my jako widzowie i kibice mamy jeszcze trochę czasu, organizatorzy są z pewnością innego zdania. W ramach przygotowań właśnie zaprezentowano znicz olimpijski, który otworzy i zamknie obydwie imprezy. Jego twórca w nietypowy sposób połączył kilka symboli - kwintesencję Igrzysk Olimpijskich i Paryż.

Reklama

Znicz olimpijski na Olimpiadę 2024 w Paryżu - symbol równości, wody i pokoju

Według projektanta, Mathieu Lehanneura, nowa sylwetka została zainspirowana trzema symbolami Igrzysk: Równością, Wodą i Pokojem.

 

Znicz ma również typowy dla Francji kolor - szampański. Równość jest symbolizowana przez idealną symetrię, a Woda przez falę, relief i efekt wibracji. Pokój natomiast jest symbolizowany przez łagodność krzywizn.

Prezentacja przyszłorocznego znicza olimpijskiego / materiały prasowe Paris 2024 Prezentacja przyszłorocznego znicza olimpijskiego / materiały prasowe Paris 2024

 Olimpiada w Paryżu 2024: Kto będzie niósł znicz olimpijski? 

Warto nadmienić, że przed rozpoczęciem Olimpiady i Paraolimpiady znicz będzie niesiony przez 11 tys. osób (10 tys. osób przed Olimpiadą i tysiąc osób podczas sztafety do Paraolimpiady). Sztafeta rozpocznie się 8 maja 2024 roku w Marsylii.

W sumie stworzono 2000 pochodni, każda o długości 70 cm i wadze 1,5 kg. Wykonano je ze stali ArcelorMittal XCarb pochodzącej z recyklingu i źródeł odnawialnych.

 

Olimpiada i Paraolimpiada z takim samym zniczem

Zarówno przyszłoroczna Olimpiada, jak i Paraolimpiada będą wykorzystywały taki sam znicz. Ma to być również symbol jedności i równości pomiędzy niepełnosprawnymi sportowcami i pełnosprawnymi.

- Zgodnie z naszą logiką budowania mostów między igrzyskami olimpijskimi i paraolimpijskimi, te ostatnie mają już ten sam emblemat i maskotkę, co te pierwsze. Podczas Olimpiad w Paryżu będziemy mieli również taki sam projekt pochodni — powiedział prezes Paris 2024 Tony Estanguet.

Znicz zostanie zapalony w Olimpii w Grecji. Jest to już tradycja. Później powędruje do Francji, gdzie rozpocznie się czteromiesięczna sztafeta, aż do rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich.

W przypadku Paraolimpiady, znicz zostanie rozpalony w Stoke Mandeville, symbolicznym domu Igrzysk Paraolimpijskich.

Już za rok będziemy mogli obserwować sztafetę i zmagania sportowców, a symbol równości i pokoju jest tak bardzo potrzebny w obecnych czasach. Nic więc dziwnego, że organizatorzy zdecydowali się na taką, a nie inną symbolikę przedmiotu, który ma nieść nadzieję.