Flatiron sprzedany i... porzucony

Pod koniec marca 2023 roku rynek nieruchomości zadrżał na wieść o rekordowej sprzedaży. Mianowicie pod młotek trafił kultowy Flatiron w Nowym Jorku. Aukcja trwała zaledwie 45 minut, ponieważ jeden z kupców zaproponował zawrotną kwotę 190 mln dolarów.

Reklama

Nowym nabywcą został niejaki Jacob Garlick z firmy Abraham Trust, który przyznał, że marzył o tym budynku od dziecka

Mimo zapewnień o spełnieniu marzeń z dzieciństwa inwestor nie sfinalizował kupna. Jacob Garlick nie wpłacił zaliczki w wysokości 19 mln dolarów.

W takiej sytuacji osoba, która dała drugą najwyższą kwotę miała prawo kupna nieruchomości. 189,5 miliona dolarów oferował Jeffrey Gural, czyli dotychczasowy udziałowiec FlatironNie skorzystał on jednak z tej okazji.

Flatiron znów trafi na aukcję?

Najprawdopodobniej 121-letni budynek znów trafi pod młotek. Nie wiadomo jednak kiedy kolejna licytacja miałaby się odbyć. Pewne jest natomiast, że według amerykańskiego prawa, następna aukcja może mieć miejsce najwcześniej dwa miesiące od pierwszej sprzedaży.

Tym razem dom aukcyjny może wymagać natychmiastowej wpłaty kaucji, aby uniemożliwić licytantom sztuczne zawyżanie ceny.

Co więcej, Jacob Garlick bez względu na okoliczności, nadal musi wpłacić zaległe 19 mln dolarów. Obecni właściciele Flatiron przyznają, że wciąż liczą na odzyskanie swojej nieruchomości, lecz nie za tak olbrzymią kwotę.


Flatiron. Konflikt właścicieli kultowego budynku

Kultowy Flatiron trafił na aukcję, ponieważ dotychczasowi właściciele nie mogli się dogadać. Obecnie budynek jest w posiadaniu czterech firm z rynku nieruchomości: GFP Real Estate, Newmark, ABS Real Estate Partners i Sorgente Group, które mają w sumie 75 proc udziałów. Pozostałe 25 proc należy do Nathana Silversteina, które odziedziczył po ojcu.

Do 2019 roku całą powierzchnię Flatiron wynajmowało wydawnictwo Macmillan Publishers. Kiedy firma opuściła trójkątny budynek, zaczęły się problemy właścicieli, którzy nie mogli znaleźć nowego najemcy.

Ostatecznie w 2021 roku czterej mniejszościowi współwłaściciele pozwali Nathana Silversteina, obarczając go winą za niewynajęcie nieruchomości. 

Silverstein zgłosił swój sprzeciw i sprawy nie dało się inaczej rozwiązać. Sędzia nakazał wystawienie wieżowca Flatiron na aukcję.