Norman Foster odbuduje Charków

Norman Foster kieruje jedną z największych pracowni architektonicznych w Wielkiej Brytanii – Foster + Parents. Miłośnicy designu uważają go za  prawdziwego guru, zachwycając się dotychczasowymi projektami, w tym Apple Park, stadionem Wembley czy Hearst Tower.

Reklama

Od teraz nazwisko architekta słynne będzie również z zupełnie nowej, charytatywnej inicjatywy. Jak podaje „The Times”, Norman Foster 18 kwietnia 2022 roku spotkał się z merem Charkowa Igorem Terechowem w sprawie odbudowy miasta, które w wyniku wojny zostało zniszczone aż w 25 procentach. 

Pierwszym krokiem architekta ma być stworzenie planu miasta, który połączy historyczne dziedzictwo kulturowe z nowoczesną ideą zieleni.

- Zgromadzę najlepsze umysły z najlepszymi na świecie umiejętnościami w zakresie planowania, architektury, projektowania i inżynierii. To połączy najbardziej cenione i kochane dziedzictwo przeszłości z najbardziej pożądanymi zielonymi elementami infrastruktury – powiedział Norman Foster podczas oficjalnej wideokonferencji.

Mer Charkowa zaznaczył przy tym, że głównym celem odbudowy będzie rekonstrukcja centrum miasta, które stanie się jedną z największych atrakcji Europy.

W program odbudowy Ukrainy włączył się także Ołeksandr Jarosławski

 

Wojna w Ukrainie: Charków doszczętnie zniszczony

Charków uważany jest za jedno z największych miast Ukrainy - szacuje się, że przed wybuchem wojny zamieszkiwało je ok. 1,43 mln mieszkańców. Dziś jest praktycznie puste. Armia rosyjska bestialsko zniszczyła teren w prawie jednej czwartej całej powierzchni.

Miasto wygląda dziś na wymarłe, ale w sercach Ukraińców na zawsze pozostanie symbolem ogromnego poświęcenia, bólu i miłości do ojczyzny. 6 marca 2022 roku prezydent Wołodymyr Zełenski wydał dekret, na mocy którego Charków uzyskał tytuł „Miasta-bohatera”.