Upały - domowe sposoby na schłodzenie pomieszczeń

Podczas gdy letnie upały wciąż nie dają żyć zarówno w Polsce, jak i całej Europie, efektywne sposoby na ochłodę mogą być na wagę złota. Tym bardziej, jeśli pracujecie z domu i nie dysponujecie klimatyzatorem.

Reklama

Według Kevina McClouda, wieloletniego prowadzącego brytyjskiego programu „Wielkie Projekty”, najlepszym i najbardziej efektywnymtakże pod względem kosztów – sposobom na upały jest mop i wiadro zimnej wody.

– Z samego rana umyj podłogi w mieszkaniu mopem z zimną wodą, ale jej nie wycieraj. Po prostu pozwól wodzie samodzielnie wyparować – przekonuje McCloud w rozmowie z „Radio Times”.

Kevin McCloud, fot. Shutterstock Kevin McCloud, fot. Shutterstock

Prezenter podpatrzył tę metodę u „włoskich staruszków”, którzy każdego ranka wylewają kubły zimnej wody na przydomowe chodniki.

– Oni nie robią tego, by zachować czystość chodników. Wylana woda potrzebuje energii ze swojego najbliższego otoczenia, by wyparować. W ten sposób zabiera z niego ciepło. Więc słońce podgrzewa wodę, woda wyparowuje, a chodniki i powietrze wlatujące do domu stają się chłodne – twierdzi McCloud.

Ochłoda w cieniu drzewa lub markizy

Innym sposobem prezentera na upały jest skrycie się w cieniu drzew, które nie tylko dają cień, ale i w podobny sposób ochładzają przestrzeń.

– To są podstawy fizyki, dokładnie te same procesy wykorzystywane są w klimatyzatorach. Możesz wydać kilka tysięcy funtów na klimatyzację albo pozwolić naturze wykonać całą pracę – powiedział McCloud w wywiadzie.

Jego zdaniem warto także zaopatrzyć się w markizy – zwłaszcza w przypadku właścicieli domów wolnostojących.

– Jedźcie do Maroka lub jakiegokolwiek innego gorącego kraju na świecie – wszędzie tam jest pełno budynków z przeszkleniami. To nie szkło jest problemem. Chodzi o zapewnienie cienia, to on jest kluczowy – podsumował prezenter.