"NIE KOŚ W MAJU" - w tym kraju ogrodnicy rezygnują wiosną z kosiarki i to jest BARDZO DOBRY pomysł!

Organizacja Plantlife zachęca mieszkańców Wielkiej Brytanii do pozostawiania dzikich roślin w swoich ogrodach w ramach akcji „No Mow May”. Po udanej kampanii liczba osób, które nie koszą wiosną swoich trawników, drastycznie wzrosła. Organizatorzy akcji są zachwyceni i zapewniają, że to milowy krok w ochronie planety.
"Nie koś w maju" - nowa akcja
„Nie koś w maju” – kampania promująca rozwój dzikich roślin zapewniających owadom większą ilość nektaru, którą zainicjowała organizacja Plantlife zyskuje coraz więcej zwolenników.
Tysiące Brytyjczyków bierze udział w dorocznym badaniu „Every Flower Counts” skupiającym się na analizowaniu zmian w zakresie trawników ogrodowych w Wielkiej Brytanii. W 2022 roku analizy zaskoczyły jednak nawet samych organizatorów.
Okazuje się, że 78,8 proc. uczestników badania nie kosiło trawników przez ostatni miesiąc, co świadczy o radykalnej zmianie w podejściu społeczeństwa do szeroko rozumianego ogrodnictwa. Warto dodać, że zaledwie dwa lata wcześniej "dzikie ogrody" zachowywało w Wielkiej Brytanii zaledwie 33, 6 proc. osób.
- Wyniki te pokazują, że nasze wezwanie do zaprzestania koszenia trawy w maju zapuściło głębokie korzenie w społeczeństwie. Wprowadzenie do ogrodów odrobiny dzikości może być dobrodziejstwem dla roślin, motyli i pszczół. Jesteśmy podekscytowani tą informacją i rozwojem nowego, brytyjskiego trawnika – mówi Ian Dunn, dyrektorka Plantlife.
Ale dlaczego - zdaniem organizacji - niekoszenie trawników jest tak ważne dla planety i ogólnie życia społeczeństwa?
Polecamy
"Dziki ogród" - współczesny ogrodnik nie boi się chwastów
Według organizatorów akcji „No Mow May” rośliny uważane za chwasty powinny być mile widziane na trawnikach szczególnie w lecie. Chodzi zwłaszcza o mniszka lekarskiego, który dostarcza ważnego nektaru dla zapylaczy.
Warto to podkreślić, ponieważ - pomimo przewagi liczebnej stokrotek, produkują one zaledwie 9 proc. potrzebnego owadom pyłku i 37 proc. cukru nektarowego.
- Maj jest kluczowym miesiącem dla kwitnących roślin, które muszą się mocno zakorzenić. Nie zachęcamy do niekoszenia trawników w ogóle. Plantlife przez cały rok zaleca warstwowe podejście do koszenia ogrodu, gdzie krótsza trawa jest uzupełniana przez obszary z dłuższą trawą. Takie dwubarwne podejście zwiększa różnorodność kwiatową oraz produkcję nektaru i pyłku przez cały rok – mówi Oli Wilson z National Plant Monitoring Scheme.
Polecamy
Mniszek na trawnikach - ratunek dla pszczół i motyli
Plantlife twierdzi, że zaledwie osiem kwiatów mniszka lekarskiego może wytworzyć wystarczającą ilość nektaru, aby zaspokoić podstawowe zapotrzebowanie energetyczne dorosłego trzmiela.
Co więcej, obszar nieskoszonego trawnika o powierzchni 100 m2 wytwarza wystarczającą ilość pyłku, aby zaopatrzyć sześć komórek macierzystych pszczół górniczych, a także ilość nektaru cukrowego zaspokajającą potrzeby sześciu trzmieli dziennie.
Polecamy
Polecamy
Popularne
- 1 Gigant z Wall Street sprzedał luksusową willę w "Dzielnicy milionerów" i zarobił na niej masę pieniędzy
- 2 Roman Abramowicz nie sprzeda luksusowej wilii w Portugalii. Władze prowadzą śledztwo
- 3 TOP GUN: Jak wygląda dzisiaj malowniczy niebieski dom Charlie Blackwood?
- 4 WELL THING: Nowa kolekcja Zara Home x Picasso - wakacyjna podróż do Cannes śladami Pablo Picassa
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

„Dom rosyjskich zbrodni wojennych”. Światowe Forum Ekonomiczne 2022 w Davos ruszyło bez udziału Rosji

Policja odzyskała zaginione dzieło Tycjana. Wartość obrazu to 7 mln dolarów

Rosyjski biznesmen odkupił od McDonald’s wszystkie lokale w kraju. Zatrudni też wszystkich pracowników sieci

Johnny Depp vs. Amber Heard: Zagraniczne media wymieniają luksusowe prezenty, które Heard dostała od Deppa
