Luksusowa willa pod Warszawą inspirowana brzegami Narwi

Autorem projektu luksusowej willi jest Przemek Olczyk, z pracowni Mobius Architekci. Dom zlokalizowany jest pod Warszawą nad brzegiem Narwi. Bryła rezydencji z jednej strony przypomina wygięty łuk – co ma naśladować wijącą się  naprzeciwko rzekę.

Reklama

Architekt wpisał budynek w spadek terenu, kreśląc jego linię miękko wzdłuż rzeki. W projekcie bryła rozległego domu o powierzchni ponad 1500 m kw. nabrała formy fałdy terenu wpisanej w spadek zbocza i przypominając nadmorską wydmę. Stąd budynek wziął swoją nazwę – Dune, co w języku angielskim oznacza właśnie wydmę. 

- Każdy budynek, który projektujemy, niesie ze sobą jakąś ideę, którą odzwierciedla tytuł projektu. Ten budynek wpisaliśmy w spadek terenu, kreśląc jego linię miękko wzdłuż rzeki. Bryła nabrała formy fałdy terenu ukrytej w spadku zbocza i przypominającej nadmorską wydmę. Stąd nazwa, która w języku angielskim oznacza właśnie wydmę – tłumaczy architekt w serwisie Linkedin.

Dune - podwarszawska willa nagrodzona "Oscarem architektury"

Wyjątkowy projekt Polaków został doceniony. Mobius Architekci zwyciężyli w European Property Awards 2023-2024 w kategorii "Rezydencje jednorodzinne".

Co więcej "Dune" będzie teraz walczyć o zwycięstwo w kategorii "Najpiękniejszy dom w Europie". To jedna z najważniejszych nagród w branży nieruchomości przyznawana w ramach International Property Awards. Dla podkreślenia prestiżu tego wyróżnienia, określa się go mianem "Oscarów architektury".

Dune - co wchodzi w skład luksusowej willi pod Warszawą?

Willa nad Narwią wielu przypomina rezydencje znajdujące się w Hollywood. W skład posiadłości wchodzą dwa baseny, dwa lądowiska dla helikopterów, a także 300-metrowa ścieżka do biegania. Na uwagę zasługuje też przeszklona konstrukcja umieszczona na dachu parterowej bryły, która podobnie jak peryskop, pozwala przyjrzeć się koronom okolicznych drzew.

I pomimo, że budowla ma aż 1 500 m2, to ciężko jest ją dostrzec z drogi dojazdowej.

- Rozłożysty obiekt płynnie wypiętrza się ze skarpy, by wewnątrz organicznie uformowanej bryły ulec defragmentacji. Kubistyczne formy i ostre linie wycinają półotwarte atrium, dające kameralności i wpuszczające światło do ukształtowanych w ten sposób mniejszych form i pomieszczeń – pisze dalej autor projektu.

Willa projektu Przemka Olczyka – wnętrza willi Dune

Wnętrze luksusowej podwarszawskiej willi również zostało dokładnie przemyślane. Patrząc na dom od strony rzeki, po prawej stronie zlokalizowane zostały sypialnie, w centrum domu znajdują się obszerny salon wraz kuchnią, a z lewej strony strefa rekreacyjna. W najbardziej wysuniętym po prawej stronie narożniku znajduje się natomiast gabinet. Jest to najlepszy punkt widokowy, dlatego inwestor poprosił o gabinet właśnie w tym miejscu.