Kolor roku 2023 - Cyfrowa Lawenda 

Czy istnieje jeden kolor, na punkcie którego oszaleje świat mody, designu czy marketingu? WGSN – znana firma badawcza – zapewnia, że tak i podaje, jaki kolor będzie dominujący w 2023. Co ciekawe, nie jest to pulsująca energią Viva Magenta, jak sugeruje Instytut Pantone, ale pastelowa Digital Lavender.

Reklama

Cyfrowa Lawenda – znana również pod nazwą Coloro 134-67-16 - to odcień, który emanuje łagodnością, spokojem i stabilnością – tym, za czym bardzo tęsknimy w ostatnim czasie. Jednocześnie jest bardzo przestrzenny, dając szerokie pole eksploatacji w świecie cyfrowym. Jest w nim również sporo radości i świeżości.

- To zmysłowy odcień, który łączy się z holistycznym samopoczuciem i cyfrowym optymizmem – wyjaśnia wybór Gemma Riberti – dyrektorka działu wnętrz w WGSN. - Zapewnia tak bardzo potrzebny ostrożny optymizm i eskapizm, których ludzie pragną po pandemii, a nawet w czasach kryzysu budżetowego jest pomysłowy i kreatywny, ale także mówi o nadziei i równowadze – podsumowuje.

WGSN, by wybrać kolor roku 2023, połączyła siły z siostrzaną firmą Coloro, która już dawno temu rozpoczęła poszukiwania najmodniejszego odcienia tego roku. Ich badania wykazały, że ten konkretny odcień fioletu sprzyja poczuciu spokoju i równowagi. Jak to działa?

Kolor roku 2023 - Cyfrowa Lawenda / materiały prasowe Kolor roku 2023 - Cyfrowa Lawenda / materiały prasowe

 

Psychologia kolorów: Pastelowy fiolet na uspokojenie 

Głęboki fiolet wydaje się ekstrawagancki i oryginalny. Blada lawenda wydaje się delikatna i spokojna. Te postrzeganie kolorów jest wyzwalane przez odpowiednie długości fal różnych odcieni. Kolory o dłuższych falach, takie jak czerwień czy wspomniany intensywny fiolet, mają stymulujący i energetyzujący wpływ na nasz nastrój. Tymczasem spokojne kolory, takie jak błękit lub turkus, wydają się bardziej zrównoważone w przypadku krótkich fal. Z punktu widzenia psychologii koloru pojawienie się Digital Lavender jako trendu nie jest zatem zaskoczeniem. Takiego koloru właśnie teraz mocno potrzebujemy!

 

Pastelowa lawenda we wnętrzach 

Początkowo Cyfrowa Lawenda królowała głównie na wybiegach. Jednak stopniowo przenika również do wnętrz naszych mieszkań. 

- Najlepiej sprawdza się w przestrzeniach i zakresach, w których może mówić o rytuałach uzdrawiania i wpływie na dobre samopoczucie – wyjaśnia Gemma Riberti. - Pościel, pokoje dziecięce i gościnne, zestawy łazienkowe, narzuty, oświetlenie, ale także szkliwiona ceramika i przyciemniane szkło to interesujące obszary możliwości.

Najmodniejsze kolory roku 2023 we wnętrzach / materiały prasowe Najmodniejsze kolory roku 2023 we wnętrzach / materiały prasowe

Zatem Cyfrowa Lawenda ma wzbogacić nasze przestrzenie mieszkalne w 2023 roku o spokój, łagodność, harmonię. Pojawiać się będzie w kolorach mebli, na ścianach czy dywanach, tworząc relaksującą przestrzeń w naszych wnętrzach.

- Najlepsze jest to, że spokojne kolory można łączyć z innymi odcieniami, aby uzyskać świetny efekt. Możesz więc dać upust swojej kreatywności, jeśli chodzi o wybór wystroju wnętrza – podsumowują eksperci z Coloro.

Hej, spodobał Ci się Well.pl? Zacznij obserwować nas na Instagramie!