Skyscraper Award 2022 rozstrzygnięte!

Skyscraper Award to jedna z najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych świata. Przyznaje ją firma Emporis, międzynarodowy dostawca danych budowlanych. Co roku w ramach konkursu kapituła złożona z branżowych ekspertów wyróżnia dziesiątkę najlepszych i najciekawszych projektów wieżowców oddanych do użytku w poprzednim roku kalendarzowym.

Reklama

Poza tym, jedynym dodatkowym kryterium uwzględnienia w szerokim gronie kandydatów do wyróżnienia jest minimalna wysokość budynku, wynosząca co najmniej 100 metrów.

Ponad 600 drapaczy chmur wybudowanych w 2021 r. spełniło ten warunek, wobec czego jurorzy Skyscraper Award 2022 z pewnością mieli twardy orzech do zgryzienia. Oto wyłoniona przez nich dziesiątka najlepszych drapaczy chmur 2022 r.

Skyscraper Award 2022 – najlepsze wieżowce świata

Według kapituły konkursowej numerem jeden na świecie w 2022 roku został wieżowiec The Valley, wybudowany w Amsterdamie przez biuro architektoniczne MVRDV. Konstrukcja składa się z trzech połączonych u podstawy wież o wysokości dokładnie 100 metrów, które – jak podkreślali jurorzy – wyróżniają się innowacyjnym designem przypominającym górską dolinę – stąd zresztą nazwa wieżowca.

Dodatkowo okolice budynku mają zostać obsadzone ponad 13 tys. drzew i innych roślin, dzięki czemu biznesowa część Amsterdamu stanie się kolejną miejską oazą zieleni.

„The Valley […] to nie tylko wybitna wypowiedź architektoniczna, ale także doskonały przykład zrównoważonego i przyjaznego dla klimatu budownictwa” – czytamy w uzasadnieniu werdyktu jury.

Druga lokata przypadła oficjalnie najcieńszemu drapaczowi chmur świata – położonemu w centrum Manhattanu tuż przy Central Parku nowojorskiemu wieżowcowi mieszkalnemu 111 West 57th Street.

Budynek ma aż 435 metrów wysokości, ale jedynie niecałe 18 metrów szerokości! Stosunek wysokości do szerokości wynosi więc nieprawdopodobne 24:1. To jednocześnie trzeci najwyższy budynek w Nowym Jorku.

Podium domyka natomiast wieżowiec NV Tower wybudowany w stolicy Bułgarii – Sofii. Konstrukcja ma 106 metrów wysokości, a jej kształt inspirowany jest naturalnymi kryształami.

Warsaw Unit w czołówce najlepszych wieżowców świata!

Z polskiego punktu widzenia najciekawsza jest jednak pozycja numer 6. To właśnie na tej lokacie uplasował się warszawski drapacz chmur o nazwie Warsaw Unit. Wieżowiec ma 202 m wysokości i znajduje się przy Rondzie Daszyńskiego w nowym biznesowym centrum stolicy.

Elementem, który najbardziej wyróżnia konstrukcję, jest tzw. fasada kinetyczna typu Dragon Skin. Oznacza to, że część elewacji budynku składa się z kilku tysięcy ruchomych płytek, które reagują na podmuchy wiatru i układają się w niepowtarzalne wzory i kształty. Ten typ elewacji został użyty w Polsce po raz pierwszy w historii.

Budynek posiada też w unikatową atrakcję turystyczną - przeszkloną platformę widokową na wysokości 200 metrów nad ziemią!

Skyscraper Award 2022 - najlepsza dziesiątka

Poniżej prezentujemy pełne zestawienie najlepszych wieżowców świata.

  1. The Valley – Amsterdam, Holandia
  2. 111 West 57th Street –  Nowy Jork, USA
  3. NV Tower – Sofia, Bułgaria
  4. Antares Tower – Barcelona, Hiszpania
  5. Bundang Doosan Tower – Seongnam-si, Korea Południowa
  6. Warsaw Unit – Warszawa, Polska
  7. Premier Tower – Melbourne, Australia
  8. Sven – Nowy Jork, USA
  9. One Park Drive – Londyn, Anglia
  10. CIBC Square – Toronto, Kanada