Katowice - Konior Studio nagrodzone 

Projekt Konior Studio został doceniony przez kapitułę konkursu International Design Awards przede wszystkim za funkcjonalne i pomysłowe wykorzystanie istniejącej już przestrzeni.

Reklama

- W czasach, gdy budowa nowego jest łatwiejsza niż kiedykolwiek, szczególną uwagę należy zwrócić na wykorzystanie istniejących struktur urbanistycznych. Szkoła Muzyczna w Warszawie zaadaptowała niszczejące budynki. Ich rozbudowa podniosła jakość i funkcjonalność kompleksu – czytamy w uzasadnieniu werdyktu na stronie IDA.

 

Nowy gmach główny Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie został zaprojektowany na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w roku 2015 ogłosiło otwarty konkurs na koncepcję nowej siedziby placówki.

W przetargu udział wzięły pracownie architektoniczne z całego świata. Ostatecznie zwyciężyła wizja Tomasza Koniora, założyciela katowickiego Konior Studio, która zakładała odrestaurowanie i zaadaptowanie na potrzeby szkoły zabytkowego neogotyckiego budynku z przełomu XIX i XX wieku mieszczącego się w Warszawie przy ulicy Rakowieckiej.

Zabytki a wizja architekta 

Koncept zakładał odświeżenie starej fasady budowli oraz dobudowanie nowej przestrzeni. Sercem projektu jest jednak sala koncertowa stworzona na kształt amfiteatru, w której części dla muzyków i widowni są od siebie wyraźnie oddzielone. Kołowy plan, na którym opiera się sala, był realizacją chęci integracji całej przestrzeni wokół muzyki.

Za akustykę sali odpowiadała natomiast renomowana firma Nagata Accoustics, która ma na koncie projekty takich miejsc jak Walt Disney Concert Hall w Los Angeles czy wielokrotnie nagradzaną w międzynarodowych konkursach siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

W budynku mieści się także 118 pomieszczeń lekcyjnych, studio nagrań oraz dodatkowe dwie sale koncertowe.

Wyróżnienie w konkursie International Design Awards jest jednym z ponad 50, które Tomasz Konior otrzymał w trakcie swojej działalności. Architekt był m.in. trzykrotnie nominowany do nagrody w europejskim konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe.