Co się stanie, gdy nielimitowany budżet spotka się z nieograniczoną przez nic kreatywnością? Prawdopodobnie same dobre rzeczy. Takie jak choćby domy z poniższej listy – wypełnione luksusowymi przedmiotami wykonanymi na zamówienie, położone w malowniczych okolicach – które jak mało co są ucieleśnieniem powiedzenia sky is the limit.

Reklama

Oto 10 najdroższych nieruchomości świata, których jedynymi ograniczeniami były prawa fizyki i ukształtowanie terenu.

Pałac Buckingham – 6,7 miliarda USD

Pałac Buckingham/fot. Hulki Okan Tabak, Unsplash Pałac Buckingham/fot. Hulki Okan Tabak, Unsplash

Choć dom brytyjskiej rodziny królewskiej nie jest na sprzedaż, to jednak gdyby był, jego szacunkowa wartość wynosi niemal 7 miliardów dolarów. Pałac posiada łącznie 775 pomieszczeń – przynajmniej oficjalnie – na które składa się m.in. 240 sypialni, 92 gabinety, 78 łazienek i 19 sal wizytowych. Według plotek w pałacu znajduje się jeszcze kilka sekretnych pomieszczeń i przejść.

 

Antilia – 2 miliardy dolarów

Położony w Bombaju wieżowiec o powierzchni niemal 40 tys. m kw. należy do Mukesha Ambaniego, najbogatszego człowieka w Indiach.

Budynek składa się z 27 pięter i został zaprojektowany tak, by znosić najsilniejsze trzęsienia ziemi. Wewnątrz znajdują się m.in. sześciopoziomowy parking samochodowy, świątynia, apartamenty gościnne oraz kino. Specjalną atrakcją jest pokój, w którym można doświadczyć sztucznych opadów śniegu, gdyby w Bombaju temperatury były wyjątkowo nieznośne.

Villa Leopolda – 750 milionów dolarów

Villa Leopolda/fot. YouTube Villa Leopolda/fot. YouTube

Nieruchomość położona jest między dwoma najbardziej prestiżowymi portami na świecie – Monako i Niceą. Niegdyś należała do króla Belgii Leopolda II, ale od tego czasu kilkukrotnie zmieniała właścicieli. Obecnie budynek należy do Lily Safry, która odziedziczyła ją w spadku po swoim zmarłym mężu – libańsko-brazylijskim bankierze Edwardzie Safrze. Willa posiada rozległe ogrody, baseny i powierzchnię mieszkalną wynoszącą 7,5 tys. m kw.

The One – 500 milionów dolarów

The One - największa posiadłość świata na granicy bankructwa.png The One - największa posiadłość świata na granicy bankructwa.png

Rezydencja uważana jest za najdroższą nieruchomość mieszkalną w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe jej budowa pochłonęła tyle środków, że aktualnie deweloper Nile Niami znajduje się na skraju bankructwa.

 

Les Palais Bulles – 385 milionów dolarów

Les Palais Bulles, czyli tzw. Bąbelkowy Pałac, to prawdziwie wyjątkowa budowla na tle pozostałych. Składa się z ogromnych „baniek” w kolorze morelowym, które rozciągają się na zboczu góry. Futurystyczna konstrukcja została zaprojektowana przez węgierskiego architekta Antti Lavaga i składa się m.in. z 10 apartamentów, w których znajdują się różne słynne dzieła sztuki współczesnej. W nieruchomości jest także teatr na powietrzu, w którym na widowni może zasiąść 500 osób. Właścicielem Bąbelkowego Pałacu jest Pierre Cardin.

The Odeon Tower Penthouse – 330 milionów dolarów

The Odeon Tower Penthouse/fot. YouTube The Odeon Tower Penthouse/fot. YouTube

Znany jako najdroższe mieszkanie na świecie, The Odeon Tower Penthouse położony jest na szczycie wieżowca w Monako. W tym luksusowym apartamencie znajduje się tzw. „nieskończony basen” i zjeżdżalnia. Poza pięcioma poziomami luksusu w nieruchomości znajduje się klub z parkietem tanecznym oraz pomieszczenia dla służby. Penthouse oferuje też zapierający dech w piersiach widok na Morze Śródziemne.

 

 Four Fairfield Pond – 248 milionów dolarów

Hamptons w pobliżu Nowego Jorku to jedna z najdroższych okolic w Stanach Zjednoczonych, ale willa Four Fairfield Pond wybija się znacząco nawet na tle zamożnego sąsiedztwa.

Ma 39 łazienek, 29 sypialni, prywatne boisko do koszykówki, dwa tory do kręgli oraz teatr ze 164 siedzeniami. Ponadto znajdują się tam dwa korty tenisowe, dwa korty do squasha, pokój do bilardu, dwanaście kominków i długa na niemal 30 metrów jadalnia. Bez wątpienia jest to miejsce, w którym trudno się nudzić.

Ellison Estate – 200 milionów dolarów

Ellison Estate/fot. YouTube Ellison Estate/fot. YouTube

Technicznie rzecz biorąc nie jest to jedna rezydencja, a kilka budynków porozsiewanych na olbrzymiej działce. Na terenie położonym w Woodside w Kalifornii należącym do założyciela Oracle, miliardera Larry’ego Ellisona znajduje się m.in. sztuczne jezioro, „dom herbaciany” i łaźnie. Okolica porośnięta jest z kolei gęstym lasem, który dodaje całej nieruchomości aury tajemniczości i baśniowości.  

Palazzo di Amore – 195 milionów dolarów

Wybudowany w 2014 kompleks pałacowy był uważany za najdroższą tego typu inwestycję w USA, a jego nowy właściciel Jeff Greene swoimi zabiegami renowacyjnymi jeszcze podwoił jego wartość. Położona w Beverly Hills willa składa się m.in. z 12 sypialni, 25 łazienek, centrum rozrywkowego, toru do kręgli, kina na 50 osób, klubu nocnego i winiarni.

 

Seven The Pinnacle – 155 milionów dolarów

Seven the Pinnacle, Montana Seven the Pinnacle, Montana

Ta piękna posiadłość znajduje się na pokrytych śniegiem górskich zboczach Montany i w zasadzie jest gotową pocztówką z ferii zimowych, która zaprasza do przytulnych wieczorów przy ognisku z grzanym winem w dłoniach. Jest to także największa na świecie posiadłość z prywatną społecznością golfową i narciarską zgromadzoną w Yellowstone Club.

Wnętrze jest jeszcze bardziej imponujące niż zewnętrze. Willa składa się łącznie ze 123 pomieszczeń – 10 sypialni, w pełni wyposażonego spa z gabinetem masażu, siłowni oraz krytego i odkrytego basenu. Jej całkowita powierzchnia to ponad 5 tys. m kw.