Mistrzostwa świata w Katarze - główny stadion mundialu

Lusail Stadium w Dausze będzie głównym i najbardziej reprezentacyjnym stadionem podczas nadchodzącego mundialu w Katarze. I trzeba przyznać, że obiekt jest olśniewający. Jego zewnętrzna bryła pokryta jest polerowaną powłoką ze złota, a cała konstrukcja odbija promienie słoneczne i rozświetla się nocą, zapewniając oszałamiający efekt.

Reklama

Niezwykły kształt stadionu to natomiast hołd dla dziedzictwa kulturowego Kataru i całego regionu. Szprychowa konstrukcja obiektu inspirowana jest islamskimi misami oraz lampionami, a także lokalną architekturą. Jednak mimo designu zakorzenionego w tradycji Lusail Stadium to jeden z najnowocześniejszych stadionów świata.

Lusail Stadium z zewnątrz, fot. Foster + Partners Lusail Stadium z zewnątrz, fot. Foster + Partners

Lusail Stadium - połączenie tradycji i nowoczesności

Katar to jeden z najgorętszych krajów na świecie, dlatego też Lusail Stadium wyposażony jest w wydajną klimatyzację oraz specjalistyczne systemy redukujące ilość pobieranej energii do minimum.

Jednocześnie stadion wykorzystuje zewnętrzne technologie chłodzenia i może pochwalić się najwyższą notą w globalnym systemie oceny zrównoważonego rozwoju. Oczywiście nie zapomniano także o wrażeniach czysto sportowych.

Lusail Stadium może pomieścić 80 tys. widzów na trybunach i – jak piszą na swojej stronie projektanci – jego głównym celem jest „zapewnienie całkowicie pochłaniającej atmosfery zarówno dla graczy, jak i kibiców”.

Wnętrze Lusail Stadium, fot. Foster + Partners Wnętrze Lusail Stadium, fot. Foster + Partners

Naszą ambicją było stworzenie efektownej, ale prostej formy, która odzwierciedla funkcję budynku, nawiązuje do klimatu Kataru i podkreśla teatralny charakter wydarzenia – mówił w oświadczeniu prasowym Luke Fox, dyrektor projektowy studia Foster + Partners, które odpowiada za design stadionu.

– Samo doświadczenie wejścia na obiekt jest intuicyjne i immersyjne. Widzowie wchodzą na stadion między dwoma poziomami siedzeń, które zostały celowo ściśnięte po to, by zwiększyć uczucie dramatyzmu, gdy ich oczom ukazuje się obszerna misa z siedzeniami zalanymi naturalnym światłem – dodał Fox.

Mistrzostwa świata w Katarze - gdzie odbędzie się finał

Kibice wchodzący na Lusiail Stadium, fot. Foster + Partners Kibice wchodzący na Lusiail Stadium, fot. Foster + Partners

Na Lusail Stadium zostanie rozegranych łącznie dziesięć spotkań podczas nadchodzącego mundialu – sześć meczów fazy grupowej, 1/8 finału, ćwierćfinał, półfinał oraz wielki finał.

Piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze rozpoczną się 20 listopada 2022 r. i potrwają do 18 grudnia. Pierwsze spotkanie mundialu zostanie rozegrane między reprezentacją gospodarzy a drużyną Ekwadoru. Mecz rozpocznie się o godzinie 17 czasu polskiego.