Monstera Deliciosa "Albo-Variegata" - jedna z najbardziej pożądanych roślin doniczkowych świata

Popularność Monstery w ostatnich latach znacznie wzrosła. Nieustannie oglądamy ją na Instagramie, Pintereście czy TikToku. Charakteryzuje się unikalnymi, perforowanymi liśćmi i kolorem żywej zieleni, dzięki któremu tworzy w pomieszczeniu scenerię przypominającą tę z „Księgi Dżungli”. I choć wydawać by się mogło, że ta roślina nie może być jeszcze piękniejsza, przedstawiamy wam Monsterę Deliciosę "Albo-Variegata", która aktualnie uważana jest za jedną z najpiękniejszych i najbardziej pożądanych przez kolekcjonerów roślin doniczkowych świata. 

Reklama

Monstera Deliciosa Monstera Deliciosa

Monstera tej odmiany posiada białe - albinotyczne - zabarwienie, które jest wynikiem wariegacji. Z tego właśnie powodu jego uprawa jest niesamowicie powolna i żmudna. Mimo to, egzotyczny wygląd, gracja i unikatowe zabarwienia sprawiają, że botanicy są w stanie zapłacić za ten okaz sporą sumę! 

Historia sławy Monstery Deliciosa "Albo-Variegata" rozpoczyna się zresztą od głośnej aukcji internetowej, podczas której złożono 182 oferty kupna. Ostatecznie trafiła do jednego z botaników, który zapłacił aż 5 tysięcy dolarów.

Monstera Deliciosa "Albo-Variegata" - jak dbać?

Monstera Deliciosa "Albo-Variegata" wytwarza delikatne kremowo-białe kwiaty, które wytwarzają jadalne owoce. Jednak jej największym autem są same duże, błyszczące liście w kształcie serca, zmieniające swój wygląd z biegiem czasu. Charakteryzuje je przede wszystkim niezwykłe wybarwienie oraz jasne mozaiki, które pojawiają się zwykle na blaszce w sposób nieregularny.

Roślina nie wymaga do wzrostu dużej ilości wody, ani podłoża glebowego. Utrzymuje się dzięki przyleganiu do innych struktur oraz pobieraniu substancji odżywczych z wilgoci powietrza. Aby kwiat rozwijał się prawidłowo, zaleca się dodanie do gleby mchu oraz perlitu.

Zdaniem ekspertów  Monstera Deliciosa "Albo-Variegata" potrzebuje jednak dużej ilości światła. Jeśli zacienienie będzie zbyt duże, kolor liści nie będzie tak efektowny.