The Holme w Londynie - najdroższy dom na sprzedaż

The Holme ulokowany jest w centrum Londynu i zajmuje powierzchnię niemal 2700 m2. Nieruchomość obejmuje dwa piętra i składa się z 40 sypialni, 8 garaży, kortu tenisowego, biblioteki, sauny oraz przestronnej jadalni.

Reklama

Londyński Biały Dom – bo tak również określa się tę posiadłość - to również 4 akry Regent’s Park, na których znajdują się wspaniałe ogrody, ale są one ogólnodostępne dla zwiedzającym w ramach programu National Gardens Scheme.

Willa została wzniesiona w XIX wieku przez firmę angielskiego architekta Jamesa Burtona, a za jej projekt odpowiadał syn architekta, Decimus Burton. Rezydencja miała służyć przede wszystkim jako rodzinny dom Burtonów i od samego początku istnienia nazywana była „najbardziej pożądanym domem w Londynie”.

The Holme - londyńska willa na sprzedaż / Shutterstock The Holme - londyńska willa na sprzedaż / ShutterstockSaudyjska rodzina królewska sprzedaje The Holme ze względu na długi

Do 1984 roku willa The Holme była własnością brytyjskiej korony. Przez trzy kolejne dekady należała do saudyjskiej rodziny królewskiej. Według danych z rejestru gruntów, aktualnym właścicielem londyńskiego Białego Domu jest książę Abdullah bin Khalid bin Sultan al-Saud i to przez jego długi nieruchomość musi szukać nowego właściciela.

Teraz jednak posiadłość wraz z samolotem i dodatkową rezydencją w Nowym Jorku został wystawiony na sprzedaż. Stało się tak ze względu na niespłaconą pożyczkę w wysokości 150 milionów funtów, która była zabezpieczona tą nieruchomością i innymi aktywami. The Holme jest uważany za najcenniejszy składnik aktywów w portfelu saudyjskiej rodziny królewskiej dlatego wystawienie go na sprzedaż jest najszybszym i najłatwiejszym sposobem na spłatę pożyczki.

To aktualnie najdroższy dom na sprzedaż na świecie. Do tej pory najdroższą inwestycją, która trafiła na rynek w Wielkiej Brytanii, była nieruchomość Knightsbridge – w październiku 2022 roku wystawiono ją  na sprzedaż za 221 milionów dolarów.