KEW GARDENS: Nowy gatunek gigantycznej lilii wodnych

Dwa dotychczasowo znane gatunki lilii z rodzaju Victoria to amazonica i cruziana. Oba zostały nazwane na cześć królowej Wiktorii. Wyniki badań londyńskich naukowców, opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Plant Science, sugerują jednak, że gatunków istnieje co najmniej o jeden więcej.

Reklama

W 2016 roku boliwijskie instytucje Santa Cruz de la Sierra Botanic Garden i La Rinconada Gardens przekazały kolekcję nasion lilii wodnej olbrzymiej pochodzących z potencjalnego trzeciego gatunku. Zostały one zebrane jeszcze w 1988 roku przez dr Stephana G Becka, emerytowanego profesora z Narodowego Herbarium Boliwii, który uważał, że to Victoria cruziana.

Kew Gardens Kew Gardens

Ich uprawą zajęli się pracownicy Kew Gardens. Po wyrośnięciu tajemniczych roślin naukowcy zbadali ich DNA, stwierdzając ostatecznie, że jak dotąd nigdy wcześniej nie spotkali się z żadnym podobnym. 

Kew Gardens Kew Gardens

- Odkąd po raz pierwszy zobaczyłem zdjęcie tej rośliny online w 2006 roku, byłam przekonana, że to nowy gatunek. Ogrodnicy znają swoje rośliny. Często jesteśmy w stanie rozpoznać je na pierwszy rzut oka. Ta roślina nie pasowała do opisu żadnego ze znanych gatunków Victorii. dlatego uznałam, że musi być trzecim – mówi w oświadczeniu Magdalena Carlos, jedna z badaczek pracujących nad projektem.

Victoria boliviana - największa lilia wodna na  świecie

Naukowcy nazwali nowo odkryty gatunek Victoria boliviana,  akcentując tym samym skąd pochodziły nasiona rośliny. Gigantyczna lilia posiada kwiaty, które zmieniają się kolor z białych na różowe oraz kolczasty trzon. 

Z liśćmi dorastającymi do trzech metrów w naturze, jest to również największa gigantyczna lilia wodna na naszej planecie!

- W obliczu szybkiego tempa utraty różnorodności biologicznej, opisywanie nowych gatunków jest zadaniem o fundamentalnym znaczeniu, mamy nadzieję, że to zainspiruje innych badaczy – mówi pochodząca z Polski dr Natalia Przełomska, naukowczyni z Kew Gardens. 

Roślinę można teraz zobaczyć w domu lilii wodnych oraz w oranżerii Księżnej Walii w Kew Gardens. Warto wiedzieć jednak, że to właśnie Kew jest jednym miejscem na świecie, w którym można zobaczyć obok siebie trzy opisane gatunki Wiktorii.