- Zrobiliśmy milowy krok w sprawie zamku w Łapalicach – mówił na sesji Rady Miejskiej w Kartuzach burmistrz Mieczysław Gołuński.

Reklama

Zamek w Łapalicach na Kaszubach wreszcie zostanie dokończony

Rada Miejska w Kartuzach już trzy lata temu podjęła pracę nad uchwałą o przystąpieniu do opracowania planu zagospodarowania okolic zamku w Łapalicach. Jednak dopiero teraz prace nabrały rozpędu.

- Mieliśmy pewien zastój jeżeli chodzi o prace nad planem miejscowym obejmującym zamek w Łapalicach, ale dzięki przychylności pana konserwatora zabytków procedura ruszyła. W ubiegłym tygodniu przyszła decyzja pozytywna na zakończenie projektu i uzgodnienie budowy tego zamku. Ogromne podziękowania należą się tutaj zarówno panu konserwatorowi, jak i panu ministrowi Jarosławowi Sellinowi, który zaangażował się w tę sprawę i bardzo nam pomógł – mówił cytowany przez Expresskaszubski.pl, burmistrz Mieczysław Gołuński.

Kaszuby: zamek w Łapalicach zostanie dokończony? / Shutterstock Kaszuby: zamek w Łapalicach zostanie dokończony? / Shutterstock

Włodarz miasta dodał również, że nowa uchwała pozwoli zalegalizować budowlę, którą dzisiaj trudno byłoby rozebrać. Zatem „polski Hogwart” przestanie być budowlaną samowolą.

- Jest szansa, że ten obiekt będzie się rozwijał, będzie się budował, bo jest tego typu zainteresowanie ze strony właściciela – zapewniał Mieczysław Gołuński.

Kaszuby: zamek w Łapalicach / Shutterstock Kaszuby: zamek w Łapalicach / Shutterstock

Zamek w Łapalicach – zagadkowa historia „polskiego Hogwartu”

Zamek we wsi Łapalice należy do Piotra Kazimierczaka, który rozpoczął budowę „polskiego Hogwartu” w 1983 roku. Ten gdański rzeźbiarz i producent mebli dostał pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego o powierzchni 170 m2. Na jego działce wyrósł jednak kilkupiętrowy zamek o powierzchni 5 tys. m2, w którym znalazły się m.in. 52 pomieszczenia, olbrzymia sala balowa, basen,12 wieżyczek oraz 365 okien. Budowla nie została jednak dokończona. Po 7 latach budowy prace wstrzymano ze względu na problemy finansowe właściciela.

Łapanice - polski Hogwart z lotu ptaka / Shutterstock Łapanice - polski Hogwart z lotu ptaka / Shutterstock

W efekcie od lat 90-tych XX wieku zamek w Łapalicach po dziś dzień stoi w stanie surowym, Ze względu na charakterystyczne wieżyczki, fanom Harry’ego Pottera, budowla przypomina Hogwart – magiczną szkołę magii. W 2015 roku nawet część fanów czarodzieja z książek J.K. Rolling była zainteresowana kupnem zamku.

Teraz „polski Hogwart” wreszcie będzie mógł zostać dokończony. Pytanie tylko, jaką funkcję będzie mógł odgrywać tak duży obiekt? Pomysłów z pewnością jest wiele.