Londyn - gdzie kwitnie wisteria?
Każdy region ma swoje naturalne trendy, które chętnie wykorzystywane są w social mediach. I tak polskie lato i wiosna zdominowane są przez "rzepiary" pozujące na polach rozkwitającego rzepaku czy "lawendziary" robiące sobie zdjęcia na tle pól lawendy.
W Londynie natomiast istnieje zjawisko "wisteria histeria". Jego nazwa pochodzi od popularnego pnącza, które u nas widnieje pod nazwą glicynii kwiecistej. Wisteria jest niezwykle popularna w Londynie, a teraz jest właśnie czas, kiedy jej kwiaty zachwycają swoim kolorem i zapachem. Mieszkańcy stolicy Wielkiej Brytanii w tym okresie chętnie spacerują po mieście, którego ściany ozdobione fioletowym pnączem są niemal na każdym kroku.
Jeśli jesteście lub właśnie wybieracie się do Londynu i chcielibyście wziąć udział w "wisteria histeria", przedstawiamy Wam miejsca, w których spotkacie glicynię:
- Wisteria w Londynie: Kensigton
Kwitnąca wisteria w Londynie - Kensington / Shutterstock
- Wisteria w Londynie: Notting Hill:
- Wisteria w Londynie: Eastcote House Gardens

- Wisteria w Londynie: Merylebone:
- Wisteria w Londynie: Holland Park
- Wisteria w Londynie: Chiswick:
Kwitnąca wisteria w Londynie - Chiswick / Shutterstock
- Wisteria w Londynie: Chelsea

To tylko kilka miejsc, w których możecie podziwiać wisterię w Londynie.
Wisteria czyli glicynia kwiecista. Skąd pochodzi? Czy występuje w Polsce?
Wisteria floribunda zwana u nas glicynią kwiecistą wywodzi się z Japonii. W 1860 roku została przywieziona do Stanów Zjednoczonych i szybko podbiła serca Amerykanów. Pnącza z fioletowymi pachnącymi kwiatami ozdobiły parki i ogrody.
Wisteria może osiągać wiek nawet 50 lat i długość ponad 30 m. W Polsce wisteria co prawda nie osiąga tak imponujących rozmiarów, ale wciąż jest jednym z najpiękniej kwitnących pnączy.
Gdzie kwitnie wisteria (glicynia kwiecista)? Warszawa i okolice
W Warszawie jest nieco mniej zjawiska "wisteria histeria", ale piękne fioletowe pnącza możecie spotkać m.in. na Pradze, a dokładnie na ul. Markowskiej 12 na Szmulkach, w ogrodzie Pałacu w Wilanowie czy w znajdującym się niedaleko Warszawy Nieborowie.
Polecamy
Wisteria czyli glicynia kwiecista. Jak uprawiać?
Wisteria jest ciepłolubna, a jej kwiaty najlepiej rozwijać się będą na słonecznej południowej ścianie. W półcieniu natomiast nie rozkwitnie tak spektakularnie. Jeśli planujecie zasadzić glicynię u siebie, to unikajcie pełnego jej zacienienia, które doprowadzi ostatecznie do obumarcia rośliny.
Aby wisteria odpowiednio się rozwijała potrzebuje też odpowiednich podpór i przestrzeni. Sprawdzą się tutaj pręty z tworzywa sztucznego, krata z metalu czy druciana lina.
Glicynia ma spore wymagania co do podłoża. Pnącze to uwielbia żyzną, próchniczą i przepuszczającą glebę, w której nie ma zbyt dużo wapnia. Jeśli na swojej wisterii zauważycie żółknące liście, to może być oznaka zbyt dużego stężenia wapnia. Gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra.