Flatiron - symbol Nowego Jorku sprzedany

Flatiron to jeden z najbardziej znanych budynków na całym świecie oraz architektoniczna perła Manhattanu. Teraz ten ikoniczny budynek został zlicytowany na aukcji, która odbyła się 23 marca 2023 roku i trwała zaledwie 45 minut. 

Reklama

Do sprzedaży Flatiron doszło przez ciągnący się od wielu lat konflikt poprzednich właścicieli. Do tej pory budynek był we władaniu Sorgente Group, Jeffrey Gural’s GFP Real Estate, ABS Real Estate Partners i Nathan Silverstein. W styczniu 2021 ten ostatni, który jest właścicielem 25 proc. udziałów, został pozwany przez resztę zarządców z powodu nieporozumienia, do którego doszło na tle decyzji o renowacji wieżowca i dalszego jego użytkowania.

Flatiron Building - symbol Nowego Jorku / fot.  Cayetano Gil on Unsplash Flatiron Building - symbol Nowego Jorku / fot. Cayetano Gil on Unsplash

 

Ponieważ akcjonariusze nie mogli dojść do zgody, Sąd Najwyższy Nowego Jorku zarządził aukcję, a rynek nieruchomości wpadł w popłoch! 

Nowy Jork i aukcja legendarnego Flatironu

Flatiron został sprzedany za 190 milionów dolarów w zaledwie 45 minut. Cena wywoławcza wynosiła 50 milionów dolarów, a dotychczasowi właściciele byli przekonani, że uda im się odkupić budynek na nowych warunkach.

Niespodziewanie pojawił się nowy inwestor, który przebił wszystkie oferty. Był nim Jacob Garlick z firmy Abraham Trust i to on został nowym właścicielem Flatiron.

- To było moje życiowe marzenie, odkąd skończyłem 14 lat. Każdego dnia w moim życiu pracowałem po to, aby znaleźć się w tym miejscu – powiedział Garlick w NY1. - Jesteśmy zaszczyceni, że możemy być zarządcami tego historycznego budynku, a naszą życiową misją będzie zachowanie jego integralności na zawsze.

Jacob Garlick na razie nie zdradził swoich planów wobec nieruchomości.

Flatiron w Nowym Jorku / Unsplash Flatiron w Nowym Jorku / Unsplash

 

Flatiron sprzedany. Nowy właściciel nie wpłacił jeszcze zaliczki. Przegapi swoją szansę?

Historia ze sprzedażą legendarnego budynku jest wyjątkowo emocjonująca na każdym etapie. Okazuje się bowiem, że Jacob Garlick nie wpłacił zaliczki w wysokości 19 mln dolarów, a miał na to czas do końca roboczego dnia w miniony piątek, 24 marca 2023.

Amerykańskie media prosiły nowego nabywcę o komentarz w tej sprawie, ten jednak odmawiał. W rozmowie z "The Real Deal" powiedział, że będzie mógł się odnieść do tej sprawy w przyszłym tygodniu.

"New York Post" zaznacza, że Jacob Garlick może zyskać kilka dodatkowych dni, ale jeśli w tym czasie nie dokona wpłaty, to Flatiron może trafić w ręce osoby, która dała drugą najwyższą ofertę.

Żeby było ciekawiej, 189,5 miliona dolarów oferował Jeffrey Gural z GFP Real Estate, czyli dotychczasowy udziałowiec, który teraz twierdzi, że nie jest zainteresowany kupnem.

Jeśli zatem Garlick nie wpłaci zaliczki, a Gural nie zdecyduje się na kupno, Flatiron ponownie trafi na aukcję. 

Flatiron - historia kultowego budynku w Nowym Jorku

Ten nietypowy budynek o trójkątnym kształcie został zaprojektowany przez chicagowskiego architekta Daniela Burnhama i oddany do użytku w 1902 roku, kiedy jeszcze po brukowanych ulicach Nowego Jorku jeździły bryczki konne, a okolica rozświetlana była przez latarnie.

Co ciekawe, pierwotnie drapacz chmur miał 20 pięter, jednak kilka lat po zakończeniu budowy zyskał dodatkowe piętro na poddaszu, do którego dostęp możliwy jest tylko jedną windą. Jego oryginalna nazwa brzmiała Fuller Building, lecz nigdy się nie przyjęła.

Specyficzna bryła nowojorskiego bloku sprawiła, że od początku był on nazywany "Flatiron", czyli żelazko. 21-piętrowy budynek był pierwszym drapaczem chmur, który powstał w Big Apple.

Choć dziś Flatiron to ikona nowojorskiej architektury, początkowo nowojorczycy nie byli zachwyceni nową budowlą, która została wciśnięta w niewygodną przestrzeń między Piątą Aleją a Broadwayem. Niektórzy byli przekonani, że budynek wkrótce się zawali, inni nazywali go "architektonicznym potworem".

W końcu w 1966 roku Flatiron został uznany oficjalnie za punkt orientacyjny, już na zawsze wpisując się w architekturę Nowego Jorku.

Flatiron w Nowym Jorku od kilku lat stoi pusty

Przez wiele lat trójkątny budynek był siedzibą Macmillan Publishers. Wydawca zajmował wszystkie 21 pięter do 2017 roku, kiedy poinformował właścicieli, że w ciągu dwóch lat opuści siedzibę. Ta decyzja sprawiła, że sytuacja między właścicielami stała się jeszcze bardziej napięta. Od 2019 roku Flatiron stał pusty.

Co dalej z Flatironem? Nowojorczycy czekają na oficjalne oświadczenie nowego właściciela.