Luksusowa willa Gianniego Versace na sprzedaż 

Posiadłość wybudowana została w roku 1950 w jednej z najbardziej prestiżowych okolic na świecie – okna willi wychodzą na nowojorską Piątą Aleję, a sam budynek graniczy z Central Parkiem. Gianni Versace nabył nieruchomość w roku 1995 – zaledwie dwa lata przed śmiercią z rąk seryjnego mordercy Andrew Cunanana – za równowartość 14 mln dolarów.

Reklama

Mimo że projektant nie zdążył nacieszyć się swoim domem zbyt długo, udało mu się gruntownie odrestaurować wnętrze, dzięki czemu do dziś posiadłość oferuje szansę „życia jak członek rodziny królewskiej” i własny „kawałek historii nieruchomości i mody”. Nic więc dziwnego, że Sotheby’s wycenia ją na kwotę 70 mln dolarów.

Włoski przepych w stylu Gianniego Versace

Wnętrze nieruchomości ma powierzchnię ponad 1,3 tys. m kw. i składa się z siedemnastu luksusowych pomieszczeń - siedmiu sypialni i dziesięciu łazienek - rozmieszczonych na sześciu kondygnacjach, w których znajduje się łącznie pięć kominków. Poza tym każde piętro willi udekorowane jest w innym stylu i w całej okazałości prezentuje różne oblicza geniuszu legendarnego projektanta mody.

– Wizjonerstwo Versacego objawia się na pierwszych czterech piętrach, z których każde prezentuje legendarny gust projektanta i dogłębnie wnika w tkankę domu – czytamy w opisie nieruchomości zamieszczonym przez Sotheby’s.

Salon w willi Gianniego Versace/fot. Sotheby's Salon w willi Gianniego Versace/fot. Sotheby's

Tuż przy wejściu znajdują się schody wykonane z włoskiego marmuru oraz galeria ozdobiona motywem greckiego klucza. Poziom wyżej inspirowany jest z kolei brytyjskim malarstwem neoklasycystycznym podpatrzonym na angielskim dworze.

Willa Gianniego Versace na sprzedaż /fot. Sotheby's Willa Gianniego Versace na sprzedaż /fot. Sotheby's

Trzeci poziom to natomiast hołd oddany ojczyźnie Versacego – sufit przypomina sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej, a na ścianach znajdują się XIX-wieczne panele, które projektant sprowadził z florenckiego Palazzo Montebello i odrestaurował. Kolejny poziom oferuje z kolei SPA, które według Sotheby’s jest jednym z największych w całym Nowym Jorku.

Jedna z łazienek w willi Versace/fot. Sotheby's Jedna z łazienek w willi Versace/fot. Sotheby's

Na dwóch ostatnich kondygnacjach znajduje się natomiast sześć luksusowych sypialni wyłożonych austriackim parkietem oraz pokój rozrywkowo-medialny utrzymany w stylu marokańskim.

Te piętra nie są już jednak dziełem Versacego, a aktualnych właścicieli nieruchomości – szwedzkiego menedżera funduszu hedgingowego Thomasa Sandella oraz jego żony Ximeny. Para kupiła dom w 2005 roku za 30 milionów dolarów bezpośrednio od rodziny Versace i zachowała większość rozwiązań wprowadzonych przez Gianniego. Część z nich zostało poddanych pieczołowitej renowacji.

Wcześniej posiadłość oferowana była też na wynajem w kwocie 100 tys. dolarów miesięcznie.