Kew Gardens w Księdze Rekordów Guinessa 2022 

Londyńskie Kew Gardens to mekka dla każdego miłośnika roślin. Założone jeszcze w XVI wieku, dwa stulecia później stały się królestwem dla coraz większych zbiorów egzotycznych roślin sprowadzanych przez podróżników i badaczy z całego świata. Ogrody botaniczne, które w 1769 liczyły 3,4 tys. oryginalnych okazów, dziś rozrosły się do 16,9 tys. roślin, a taki imponujący wynik nie mógł nie zostać zauważony przez Księgę Rekordów Guinessa. Tym samym Kew Gardens poszerza nie tylko swoją kolekcję roślin, ale również dotychczasowych rekordów o nowy tytuł „największej kolekcji żywych roślin w jednym miejscu ogrodu botanicznego”. Osiągnięcie to ostanie uhonorowane w nowej Księdze Rekordów Guinessa 2022.

Reklama

- Jesteśmy absolutnie podekscytowani, że możemy ustanowić rekord największej kolekcji żywych roślin – wyznaje dyrektor do spraw ogrodnictwa i nauczania w Kew Gardens Richard Barley.

- To fantastyczne wyróżnienie jest zasługą dla naszych niestrudzonych ogrodników i naukowców. Jest też ważne dla wszystkich ogrodów botanicznych, bo wzmacnia świadomość, jak istotne jest ich istnienie – nie tylko jako pięknych miejsc, ale też jako ośrodków inspiracji i edukacji, które zwiększają świadomość istotnego znaczenia roślin dla zdrowia naszej planety – podsumowuje.

Kew Gardens / Photo by Benn McGuinness on Unsplash Kew Gardens / Photo by Benn McGuinness on Unsplash

Największe lilie wodne i największy kwiat świata

Warto dodać, że to nie pierwszy rekord ustanowiony przez Kew Gardens. Inne rekordy, które posiadają na koncie londyńskie ogrody, to „największe na świecie lilie wodne” oraz „największy kwiat na świecie”.

Kew Gardens / Photo by Nick Fewings on Unsplash Kew Gardens / Photo by Nick Fewings on Unsplash

Ten ostatni tytuł należy do imponującej „mieszkanki” Kew Gardens, niejakiej prehistorycznej titan arum, której kwiat w 2018 roku osiągnął 3 metry i słynie z intensywnego zapachu przypominającego woń zgniłego mięsa.

- Miałem wątpliwy zaszczyt wąchania z bliska titan arum, podczas mierzenia tego wielkiego dzbanu – pułapki. Przetestowałem również gigantyczne lilie wodne  - wspomina Adam Millward, redaktor zarządzający Guinness World Records. – To wspaniała wiadomość, że możemy docenić jeden z klejnotów botanicznego świata w naszej Księdze Rekordów Guinessa 2022 – dodaje.

Kew Gardens w 2003 roku zostały także wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Spodobał Ci się Well.pl? Zajrzyj na nasz Instagram!