IKEA x Annie Leibovitz – nowy projekt szwedzkiego giganta

Według najnowszego raportu „IKEA. Życie w domu 2022” prawie połowa ludzi na świecie ma wrażenie, że obraz kreowany przez media ma niewiele wspólnego z realiami ich prawdziwego, codziennego życia. Pod tym stwierdzeniem podpisuje się 48 proc. badanych z 37 tys. osób z 37 krajów, które wzięły udział w analizie przygotowanej przez szwedzkiego giganta.

Reklama

I właśnie te wnioski posłużą jako punkt wyjścia dla najnowszej współpracy IKEA z legendarną amerykańską fotografką Annie Leibovitz. W 2023 r. artystka przygotuje serię 25 portretów, które "naświetlą niuanse życia w domu, tworząc potężny dokument fotograficzny inspirowany raportem »IKEA. Życie w domu«". 

– Dom zajmował zawsze ważne miejsce w mojej pracy. Od początku swojej działalności fotografuję ludzi w ich domach. To pozwala zrozumieć, kim jest dana osoba. Młodym fotografom radzę, by portretowali swoje rodziny. To jeden z najlepszych sposobów na początek. Jestem podekscytowana możliwością współpracy z IKEA w 2023 roku – mówiła w oświadczeniu prasowym Annie Leibovitz.

W projekcie współtworzonym przez artystkę wezmą udział mieszkańcy Japonii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Włoch, Indii, Szwecji i Anglii. Każda z osób zostanie uchwycona w swoim "naturalnym środowisku", a fotografie te pomogą marce IKEA w kolejnych latach "urzeczywistniać wizję tworzenia lepszego codziennego życia dla wielu ludzi".

– Cieszymy się, że możemy poprosić Annie Leibovitz, prawdziwą artystkę i pionierkę nowego spojrzenia na fotografię, o skierowanie jej kultowego obiektywu na życie w domu, którego często nie dostrzegamy, i na głosy, które nie zawsze do nas docierają. Cieszymy się, że będziemy z nią współpracować przez cały rok 2023 i przy okazji angażować kolejne pokolenie artystów – dodaje Marcus Engman, dyrektor generalny Grupy INGKA, właściciela IKEA.

Annie Leibovitz jest znana z umiejętności zatrzymywania w kadrze "wewnętrznego życia swoich bohaterów", których "przedstawia w intymnych miejscach i momentach". Siła jej prac polega na ukazywaniu rzeczywistości w sposób odbierany jako szczery i sięganiu w głąb uniwersalnego ludzkiego doświadczenia.