Filharmonia w Szczecinie - znaczące dzieło architektury współczesnej

Budynek szczecińskiej filharmonii zaprojektowała pracownia Barozzi/Veiga (Fabrizio Barozzi i Alberto Veiga) z Barcelony. Budowa trwała trzy lata. Koszt inwestycji, która została ukończona w 2014 roku, wyniósł 120 mln zł. Część pochodziła z budżetu Miasta Szczecin, pozostała kwota ze środków Unii Europejskiej.

Reklama

- Jesteśmy dumni, że mogliśmy znaleźć się w gronie wybitnych realizacji, które zachwycają ludzi na całym świecie, i po raz kolejny gratulujemy autorom projektu - informuje Katarzyna Plater-Zyberk, rzecznik prasowy Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, opisując znalezienie się wśród ikon współczesnej architektury. - Po niemal dziewięciu latach od otwarcia budynek filharmonii nadal znajduje uznanie i otrzymuje kolejne wyróżnienie – jako jedyna realizacja z Polski znalazł się w prestiżowym gronie 200 najbardziej znaczących dzieł architektury współczesnej na świecie - mówi.

Filharmonia w Szczecinie wśród 200 najważniejszych dzieł współczesnej architektury na świecie / Filharmonia Szczecińska, fot. Cezary Aszkiełowicz Filharmonia w Szczecinie wśród 200 najważniejszych dzieł współczesnej architektury na świecie / Filharmonia Szczecińska, fot. Cezary Aszkiełowicz

Szczecin. Kolejna prestiżowa nagroda dla Filharmonii 

Lista została stworzona przez globalny przewodnik po współczesnej architekturze C.guide autorstwa hiszpańskiej Fundacji Architektury Współczesnej. Prezentuje ona 200 projektów, które zdaniem autorów odpowiadają na wyzwania i możliwości współczesnej architektury na świecie. Wybór obejmuje prace powstałe po 1975 roku, które jako całość reprezentują wyjątkową architekturę, „tę, która sama w sobie usprawiedliwiałaby podróż”. Lista ma odzwierciedlać różnorodność strategii i podejść do radzenia sobie ze złożonością współczesnego krajobrazu.

Filharmonia w Szczecinie wśród 200 najważniejszych dzieł współczesnej architektury na świecie / Filharmonia Szczecińska, fot. Marcin Zaborowski Filharmonia w Szczecinie wśród 200 najważniejszych dzieł współczesnej architektury na świecie / Filharmonia Szczecińska, fot. Marcin Zaborowski

To jednak nie pierwsze wyróżnienie dla szczecińskiego obiektu. Filharmonia w Szczecinie od momentu otwarcia nowego budynku regularnie otrzymuje prestiżowe nagrody i wyróżnienia, a budynek niezmiennie cieszy się ogromną popularnością - zarówno melomanów, jak i miłośników dobrze zaprojektowanych przestrzeni.

- Tym bardziej cieszy nas, że po niedawnym wyróżnieniu otrzymanym od samych mieszkańców nadających jej miano Ikony Szczecina, filharmonia znalazła się w gronie najciekawszych dwustu obiektów architektonicznych na świecie. Dodatkowo doceniona została nie tylko sama bryła, ale również sposób podejścia do projektu, jego usytuowanie i koncepcja całościowa - mówi Dorota Serwa, dyrektor instytucji.

Filharmonia w Szczecinie wśród 200 najważniejszych dzieł współczesnej architektury na świecie / Filharmonia Szczecińska, fot. Bartek Barczyk Filharmonia w Szczecinie wśród 200 najważniejszych dzieł współczesnej architektury na świecie / Filharmonia Szczecińska, fot. Bartek Barczyk

Filharmonia w Szczecinie - nowoczesny projekt inspirowany muzyką, miejscem i historią

Inspiracją do zaprojektowania budynku stały się organy, instrument wykorzystywany przez jednych z najbardziej utalentowanych kompozytorów: Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla czy Stanisława Moniuszkę i Feliksa Nowowiejskiego. Jednocześnie nawiązuje do historii miejsca, a kształtem – do hanzeatyckiej zabudowy miasta.

- Widać te inspiracje w monumentalnej, białej bryle z charakterystyczną linią stromych dachów ze strzelistymi wierzchołkami i trójwymiarową strukturą aluminiowo – szklanej elewacji. Autorzy tego nowatorskiego projektu architektonicznego zwyciężyli ogłoszony w 2007 roku międzynarodowy konkurs na koncepcję nowego budynku dla szczecińskich filharmoników. Ich koncepcja pokonała 40 innych konkurencyjnych pomysłów - zaznaczają szczecińscy filharmonicy.

Filharmonia w Szczecinie wśród 200 najważniejszych dzieł współczesnej architektury na świecie / Filharmonia Szczecińska, fot. Marcin Zaborowski Filharmonia w Szczecinie wśród 200 najważniejszych dzieł współczesnej architektury na świecie / Filharmonia Szczecińska, fot. Marcin Zaborowski

Filharmonia w Szczecinie. Gdzie znajduje się obiekt?

Obiekt znajduje się przy ul. Małopolskiej 48, w miejscu zniszczonego pod koniec II wojny światowej secesyjnego budynku koncertowego. Jak opisują projektanci w komentarzu do przewodnika C.guide, jest to budynek stworzony dla miasta w północnej Polsce, które rekonstruuje skrzyżowanie przy którym znajdował się przedwojenny Konzerthaus, i które musiało odzyskać swoje centralne i historyczne znaczenie - Zakątek, od którego filharmonia mogła rozpocząć proces przekształcania miasta – zaznaczają.

Jak liczy dyrektor filharmonii Dorota Serwa, nagroda będzie dodatkowym impulsem do odwiedzenia tego miejsca, aby naocznie zobaczyli jeden z najciekawszych spośród dwustu budynków świata.

Przez cały lipiec trwa przerwa sezonowa, a budynek jest zamknięty. Dlatego najbliższa okazja do wizyty będzie w sierpniu. Na dniach mają zostać ogłoszone terminy zwiedzania budynku w przyszłym miesiącu.