Fabryka Norblina zwycięża 2022 ULI Global Awards for Exellence

Jedynie sześć projektów z całego świata miało zaszczyt znaleźć się w gronie zwycięzców 2022 ULI Global Awards for Exellence. Na liście tej pojawiła się także warszawska Fabryka Norblina, która stała się wzorcem tego, „jak deweloperzy w obliczu różnych okoliczności mogą z powodzeniem przekształcać swoje społeczności na lepsze”.

Reklama

Projekt Fabryki Norblina należy do Grupy Capital Park, natomiast ze strony czysto architektonicznej odpowiadała za niego grupa PRC Architekci. Sama rewitalizacja zakładów Norblin rozpoczęła się w 2008 roku i – jak się okazało – była pod każdym względem niesamowicie wymagająca.

Efekt jednak jest spektakularny, czego dowodzi zwycięstwo w tak renomowanym konkursie, jakim jest 2022 ULI Global Awards for Exellence.

- Trudno opisać słowami radość i satysfakcję, która towarzyszy nam przy tej okazji. Fabryka Norblina to nieruchomość, którą kupiliśmy najszybciej w historii naszej Grupy, ale najdłużej trwał proces jej przygotowania, a następnie rewitalizacji i budowy. W tym projekcie łączą się wszystkie nasze doświadczenia zdobyte w trakcie realizacji m.in. Eurocentrum Office Complex czy Royal Wilanów, zarówno jeśli chodzi o proces inwestycyjny, jak i ideę placemaking, którą z takim sukcesem zaimplementowaliśmy w Fabryce Norblina - mówił w oświadczeniu prasowym Marcin Juszczyk, członek zarządu, CIO/CFO w Grupie Capital Park.

Aktualnie w Fabryce Norblina znajdują się centrum kultury, gastronomii, handlu oraz wellness. Część budynku została przekształcona na nowoczesne biurowce klasy A+, a reszta poświęcona została szeroko pojętej rozrywce.

Znajduje się tam m.in. Piano Bar, Apple Muzeum Polska, Centrum Mądrej Rozrywki Smart Kids Planet, galeria Art Box Experience, Muzeum Fabryki Norblina i wiele innych atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Konkurs 2022 ULI Global Awards for Exellence

W tym roku do programu Awards for Exellence zgłoszono aż 152 projekty z trzech różnych regionów: Ameryki Południowej i Ameryki Północnej, Europy oraz Azji i Pacyfiku. Spośród nich wybrano jedynie 26, a następnie nominowano je do nagrody Global Awards for Excellence.

Podczas głosowania jury zwracało uwagę nie tylko na efekt danego projektu, ale na pełny proces jego rozwoju.

- W trzech regionach ULI uhonorowało finalistów, którzy wykazali przykładne zaangażowanie w najlepsze praktyki i budowanie bardziej inkluzywnych miast tworzonych poprzez niezwykłe i kontekstowe projektowanie. Zwycięzcy wykazali się wyjątkowym poziomem doskonałości zarówno w skali regionalnej, jak i globalnej, poświęcając się idei promowania zaangażowania społeczności oraz innowacji w ramach swoich projektów. Mogą służyć jako wzorce tego, jak deweloperzy w obliczu różnych okoliczności mogą z powodzeniem przekształcać swoje społeczności na lepsze. To projekty, które wykraczają ponad oczekiwania, wspierając misję ULI na całym świecie – powiedziała Sophie Henley-Price, dyrektor zarządzająca STUDIOS Architecture (Paryż, Francja) i przewodnicząca jury.

Jakie projekty oprócz Fabryki Norblina zdobyły tytuł zwycięzcy 2022 ULI Global Awards for Exellence?

Lista zwycięzców 2022 ULI Global Awards for Exellence

Poniżej przedstawimy listę tegorocznych zwycięzców ULI Global Awards for Exellence wraz z lokalizacją oraz twórcami.

  • Anken Alley, Shanghai, Chiny - deweloper: ANKEN Group; projektant: ANKEN Group;
  • Enabling Village, Singapur - deweloper: SG Enable Ltd.; projektant: WOHA Architects Pte Ltd.;
  • Essex Crossing, Nowy York, Stany Zjednoczone - deweloper: BFC Partners, Goldman Sachs Urban Investment Group, L+M Development Partners, Prusik Group, Taconic Partners, New York City Economic Development Corporation, New York City Department of Housing Preservation & Development; projektanci: Beyer Blinder Belle, Cetra Ruddy, Dattner Architects, DXA Studio, Future Green Studio, Handel Architects, Kokobo Greenscapes, SHoP Architects, SLCE Architects, Studios Architecture, West 8;
  • MÉCA, Bordeaux, Francja - deweloper: Region Nouvelle-Aquitaine; projektanci: BIG-Bjarke Ingels Group, FREAKS freearchitects, Lafourcade-Rouquette Architectes;
  • Pete Pier, St. Petersburg, Floryda, Stany Zjednoczone - deweloper: City of St. Petersburg, Florida; projektanci: Rogers Partners + Urban Designers, ASD | SKY, Ken Smith Workshop, W Architecture and Landscape Architecture, Wannemacher Jensen Architects.