Expo 2025. Hipnotyzujący projekt czeskiego biura

World Expo 2025 odbędzie się w Osace, a już teraz ujawniane są pojedyncze projekty architektoniczne, które będzie można tam podziwiać. Biuro Apropos Architects zaproponowało wyjątkową konstrukcję czeskiego pawilonu.

Reklama

Budynek ma kształt spirali, który wydaje się  jeszcze bardziej nietypowy przez szklane panele ozdabiające jego fasadę. Panele składać się będą z dwóch lub trzech szyb, a każda z nich poddana będzie artystycznej obróbce - metodzie spiekania. 

Szklana fasada, a wewnątrz spiralna rampa to bez wątpienia przyciagające uwagę elementy w Sculpting Vitality / fot. materiały prasowe Apropos Architects Szklana fasada, a wewnątrz spiralna rampa to bez wątpienia przyciagające uwagę elementy w Sculpting Vitality / fot. materiały prasowe Apropos Architects

- Czeski Pawilon zwraca na siebie uwagę dominującą, precyzyjnie wykonaną, przeszkloną fasadą. Jest przypomnieniem bogatej tradycji szklarskiej i rzemieślniczej, która w Republice Czeskiej istnieje od wielu wieków - czytamy na stronie biura.

Expo 2025. Czeski pawilon będzie najchętniej odwiedzanym?

Projekt Czechów zyskał nazwę "Sculpting Vitality" i składać się będzie z czterech pięter, piwnicy i tarasu na dachu. Na powierzchni 1623 metrów znajdzie się sala teatralna, księgarnia, dwie kawiarnie, sala zabaw oraz powierzchnie wystawiennicze i biurowe.

Zwiedzający będą mogli przemieszczać się po spiralnej rampie z klatką schodową, która na samej górze, na wysokości 12 metrów przechodzić będzie w otwarty taras widokowy z restauracją i barem. Z tarasu rozciągać się będzie widok na morze, ale dodatkowym doznaniem będzie spojrzenie przez szklany świetlik w dół na widownię. 

Expo 2025. Czeski pawilon z myślą o środowisku

Szkło bez wątpienia dominującym materiałem użytym w czeskim pawilonie. W budynku wykorzystane będzie także drewno i stal klejona krzyżowo oraz betonowe fundamenty. 

Budowa Sculpting Vitality podzielona będzie na kilka segmentów, co ma ułatwić transport z Czech do Japonii, a także montaż i demontaż.

Projekt uwzględnia także ochronę środowiska. Na dachu mają znaleźć się panele słoneczne, dzięki którym zostanie zmniejszony pobór energii. Architekci uwzględnili też ponowne wykorzystanie wody deszczowej.

Budynek ma zostać ukończony na początku 2025 roku, a po powrocie do kraju będzie służył jako muzeum lub przestrzeń wystawowa.