Downtown Circle - futurystyczny pierścień wokół Burj Khalify

Według planów Downtown Circle miałby się składać z gigantycznego pierścienia o obwodzie 3 kilometrów, umieszczonego na pięciu olbrzymich podporach 550 metrów nad ziemią – a więc niemal dokładnie na dwóch trzecich wysokości wieżowca Burj Khalifa. Za tym futurystycznym projektem  stoi biuro architektoniczne ZNera Space.

Reklama

Zasiadając do deski kreślarskiej, twórcy najpierw przeanalizowali różne aspekty życia we współczesnych miastach, takie jak wywóz śmieci, produkcja żywności, korki czy zanieczyszczenie powietrza.

Projekt pierścienia jest połączeniem rozwiązań tych wszystkich bolączek i dodatkowo odpowiedzią na zbiorczy problem, przed którym stoi aktualnie Dubaj oraz inne światowe metropolie – gęstniejąca zabudowa miasta coraz poważniej utrudnia życie mieszkańców.  

W odpowiedzi na problem gęstniejącej zabudowy i chcąc przy tym zachować odpowiednie warunki do życia, projekt Downtown Circle tworzy zrównoważoną i samowystarczalną pionową urbanistykę. Jako pojedynczy kompleks megabudynków ma na celu stworzenie hiperwydajnego centrum miejskiego, które współistnieje ze środowiskiem naturalnym – czytamy na Instagramie ZNera Space.

Downtown Circle - zrównoważona przyszłość miast?

 

W budynku miałby się znaleźć m.in. podniebne ogrody pełne roślin oraz naturalnych krajobrazów Zjednoczonych Emiratów Arabskich – pustynnych wydm czy kanionów. Cały ekosystem miałby jednak zawierać także bagna, wodospady, jaskinie, kaskady, a także tropikalną florę, drzewa owocowe, różne kwiaty oraz pola uprawne.

Energia do zasilania podniebnego miasta czerpana byłaby natomiast z paneli słonecznych, a budynek miałby być wyposażony też w filtry dwutlenku węgla oraz zbiorniki na deszczówkę.

Poza tym według planów cała konstrukcja miałaby zostać podzielona na różne sektory, w których znalazłyby się przestrzenie publiczne, komercyjne, kulturalne oraz nowoczesne mieszkania i biura. Poruszanie się między sekcjami miałoby być możliwe dzięki wykorzystaniu kapsuł poruszających się z prędkością 100 km/h na szynach zawieszonych na zewnętrznym pierścieniu konstrukcji.

I choć na razie Downtown Circle to jedynie bardzo śmiały projekt, to władze Dubaju nie raz udowodniły już światu, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych.