Przezroczysty basen zawieszony na dachu luksusowego apartamentowca w dzielnicy Nine Elms w południowym Londynie miał być największą atrakcją budynku. Tyle że tak ekstrawaganckie konstrukcje z reguły okazują się zupełnie niepraktyczne w życiu codziennym. I tak też jest w tym przypadku, o czym boleśnie przekonują się mieszkańcy apartamentowca.

Reklama

Przyjemność rujnująca portfel

Luksusowy basen o długości 14 m zawieszony jest między dwoma budynkami 35 m nad poziomem ulicy. Dzięki swoim szklanym ścianom zapewnia niesamowity widok na położone nieopodal London Eye, amerykańską ambasadę oraz brytyjski parlament. Tyle że utrzymanie tej ekstrawaganckiej konstrukcji w stanie możliwym do użytkowania to dla mieszkańców koszmar. Zwłaszcza tej zimy.

Temperatura wody w basenie musi być stale utrzymywana na poziomie 30 st. C, a roczny koszt jej ogrzania wynosi dokładnie 164 250 funtów. Opłata pobierana jest od mieszkańców z góry, co oznacza, że posiadacze dwupokojowego apartamentu muszą do stałych kosztów życia takich jak kredyty i rachunki doliczyć 9 tys. funtów. Ceny mieszkania w budynku zaczynają się natomiast od 700 tys. funtów.

90 funtów za kąpiel

Co gorsza, obecnej zimy basen i tak nie nadaje się do użytku, ponieważ urządzenie ogrzewające wodę uległo awarii. Mimo to mieszkańcy wciąż są zmuszeni ponosić koszty utrzymania konstrukcji.

Jest za zimno, by go teraz używać, a mimo to musimy za niego płacić. Jeśli dzienny koszt utrzymania basenu kosztuje 450 funtów, a aktualnie korzysta z niego maksymalnie pięć osób, to wychodzi 90 funtów za kąpiel. To nie brzmi jak dobry interes – skarżyli się małżeństwo mieszkające w apartamentowcu na łamach dziennika „The Sun”.

Inny mieszkaniec również nie krył zdenerwowania: – Jesteśmy wściekli. Temperatura na zewnątrz spadła, ale basen wciąż jest otwarty dla mieszkańców. W zasadzie ogrzewamy teraz niebo.

Tymczasem zarządca budynku, deweloper Ballymore, utrzymuje, że mieszkańcy korzystają z basenu codziennie. W samym tylko tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie mieli skorzystać z niego 90 razy. Przedstawiciel dewelopera podkreśla również, że firma do tej pory nie otrzymała żadnych skarg dotyczących dostępności basenu zimą.

Konstrukcję oddano do użytku 19 maja 2021 r.

 

Spodobał Ci się Well.pl? Obserwuj nas na Instagramie!