Trendy wnętrzarskie 2023-2024: Dopamine decor 

Dopamina to chemiczny przekaźnik w mózgu, który wzmacnia pozytywne doznania. Dzięki niemu czujemy się po prostu dobrze. Z tego powodu potocznie nazywamy ją hormonem szczęścia. Poziom dopaminy w organizmie wzrasta wraz z pozytywnymi czynnościami. Znacie uczucie euforii biegacza? Długotrwały wysiłek powoduje wzrost… hormonów szczęścia. Nie trzeba jednak brać udziału w maratonie, aby poczuć przypływ pozytywnej energii.  Dopamina wzrasta także w trakcie medytacji, czy też podczas głaskania czworonożnego pupila. Nie bez znaczenia ma również ilość promieni słonecznych.

Reklama

Zgodnie z badaniami psychologów, w tym dr Dawnn Karen, noszenie kolorowych ubrań podnosi nasz indywidualny wskaźnik radości. Ta sama zasada sprawdza się także w przypadku wnętrz.

- Nasze postrzeganie piękna i to, jak włączamy je do naszych domów, ma wpływ na nasze samopoczucie psychiczne, emocjonalne i duchowe. Tworzymy świadomy efekt, dzięki któremu otwierając drzwi domostwa, zachwycamy się jego pięknem i wzdychamy. To westchnienie oznacza, że ​​układ nerwowy uspokaja się — wytwarza hormony dobrego samopoczucia dzięki pięknu -przekonuje projektant Joshua Smith.


Dopamine decor - kolor, wzór i szaleństwo we wnętrzu

Dopamine decor to eksplozja kolorów, szalonych wzorów i pozornie niepasujących do siebie dodatków. Pozornie to słowo klucz. Całość jest estetyczna i napawa wewnętrzną radością.

 


Dopamine decor ma jedną zasadę — aranżuj wnętrza, które dostarczają pozytywnych emocji. Istotną rolę odgrywa kolor. 
Jeśli zastanawiasz się, jakie kolory najlepiej sprawdzą się w dopaminowym wnętrzu, spieszymy z pomocą. Projektanci wnętrz sugerują pięć intensywnych i kontrastujących barw.

Tworząc radosny wystrój, pomyśl o kolorze roku 2023 według Instytutu Pantoneviva magenta, który oscyluje na pograniczu fuksji i czerwieni lub acid green — intensywnej zieleni z dodatkiem żółtego.

Pozytywnych emocji dostarczy także kobaltowy niebieski i soczysta morela. Z kolei za sprawą serialowego hitu HBO MAX Euphoria na dekoratorskie salony powrócił żywy, wibrujący fiolet.

Dobra wiadomość jest też taka, że dopaminowy wystrój można osiągnąć przy pomocy subtelnych barw z mocnymi akcentami. Jeśli ktoś nie jest fanem kanarkowej żółci, z pewnością nie poczuje się dobrze w jej otoczeniu, a nie o to tu chodzi.

- Istota dekoracji dopaminowych leży w ich personalizacji i indywidualności. Kolor, faktura i kompozycja stają się dla projektantów potężnymi narzędziami pozwalającymi wywołać w przestrzeni poczucie ciepła i szczęścia. Niezależnie od tego, czy chodzi o starannie dobrane schematy kolorów, mieszanki wzorów czy aranżacje, celem jest stworzenie środowiska, które będzie rezonować z właścicielem domu na poziomie osobistym - mówi projektantka Kati Curtis.

 

Dopaminowy wystrój stworzymy więc, łącząc neutralną bazę – jasne ściany, drewnianą podłogę, dodając kolor jako akcent. Pomieszczenie rozweselą także wszelkiego rodzaju nadruki i wzory – kropki, zygzaki i motywy zwierzęce. Figurka zebry na dębowej komodzie? Poduszka w paski na tle beżowej sofy? Jesteśmy na tak!

 

Dopaminowy wystrój kocha vintage

Z dopaminowymi wnętrzami wszystkie chwyty są dozwolone. Jeśli właśnie stoisz przed dekoratorskim wyzwaniem, w pierwszej kolejności odśwież swoje… wspomnienia! Oczywiście te z kategorii “szczęśliwe”. Kojarzysz tę antyczną komodę w babcinej sypialni? Ulubiony fotel dziadka, z którego snuł najpiękniejsze opowieści? Poszukaj ich w sklepach z meblami vintage lub na rodzinnym strychu. Dobrze wiemy, że największe skarby są tuż obok nas. Dopaminowy trend zachęca do poszukiwania antyków i dekoratorskich perełek z duszą.