Dom z Jabłonią - pochwała prostoty i architektonicznego sprytu

Dom z Jabłonią powstał w głębi długiej i wąskiej działki porośniętej drzewami, które postanowiliśmy zachować, pomimo że ich rozmieszczenie znacznie utrudniało możliwości zagospodarowania parceli. Kolejnym wyzwaniem było zaprojektowanie na działce dwóch budynków. Pierwszy usytuowany w pierzei ulicy Twardowskiego, pomiędzy akacją a orzechem to Mikrokamienica - znana już realizacja BXB studio Bogusław Barnaś, wyróżniona Nagrodą Roku SARP 2023.

Reklama

Dom z Jabłonią znajduje się za Mikrokamienicą, pomiędzy wspomnianym orzechem a okazałą jabłonią. Kompozycyjny układ działki zamyka na końcu zgrupowanie wysokich świerków.

- Aby w pełni wykorzystać potencjał inwestycyjny tej trudnej do zagospodarowania działki otoczonej intensywną zabudową miejską, postanowiliśmy zaprojektować dom, który maksymalnie wykorzysta dozwoloną przez prawo kubaturę, warunki nasłonecznienia i osie widokowe. Ponadto tak ukształtowaliśmy układ funkcjonalny domu, aby otaczająca zieleń stała się nieodłączną częścią jego wnętrza, a sąsiednia zabudowa pozostała praktycznie niewidoczna – opisuje swój projekt Bogusław Barnaś.

Dom z Jabłonią – architektoniczna perła na wąskiej i niewielkiej działce / materiały prasowe BXB studio Bogusław Barnaś Dom z Jabłonią – architektoniczna perła na wąskiej i niewielkiej działce / materiały prasowe BXB studio Bogusław Barnaś

Stara jabłoń jak rzeźba lub obraz 

Purystyczna bryła Domu z Jabłonią zdefiniowana została przez szlachetne materiały. Dach wykonano z grafitowej blachy na rąbek stojący Ruukki Classic, elewacje boczne wykończono grafitową cegłą, a elewacje frontowe drewnem.

Przedłużeniem przeszklonej części dziennej jest zadaszony taras, który zamyka wspomnianą jabłoń w przestrzenne ramy.

- Drzewo staje się tutaj częścią domu – żywą rzeźbą, elementem wystroju wnętrza, tarasu oraz ogrodu. Jest czymś w rodzaju naturalnego kalendarza, który w zależności od pory roku przyjmuje inną barwę. Białe wiosenne kwiaty, zielone liście, czerwone jabłonie, jesienne złote barwy, zimowa biel to niezwykły spektakl różnorodności, jaką zyskuje Dom z Jabłonią w wyniku pierwotnie podjętej decyzji o zachowaniu istniejącego drzewostanu – komentuje Bogusław Barnaś.

Dom z Jabłonią – architektoniczna perła na wąskiej i niewielkiej działce / materiały prasowe BXB studio Bogusław Barnaś Dom z Jabłonią – architektoniczna perła na wąskiej i niewielkiej działce / materiały prasowe BXB studio Bogusław Barnaś

Architektura, która wykorzystuje potencjał natury

Dom z Jabłonią, podobnie jak sąsiadująca z nią Mikrokamienica, udowadnia, że niewielka i wąska działka, zwarte sąsiedztwo, ograniczona powierzchnia zabudowy, czy też problematyczny istniejący drzewostan, nie są przeszkodą w kreowaniu atrakcyjnej i funkcjonalnej architektury.

- W BXB studio od zawsze kładziemy szczególny nacisk a relacje człowieka z naturą, co w sposób szczególny przekłada się na charakter kreowanej przestrzeni. Naszym celem jest ciągłe poszukiwanie i odkrywanie piękna w otaczającej przyrodzie. Równocześnie kreowanie owego piękna w procesie projektowania architektonicznego- podsumowuje Bogusław Barnaś.

DOM POD JABŁONIĄ

Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś

Zespół: Bogusław Barnaś, Justyna Duszyńska, Urszula Furmanik, Magdalena Fuchs, Mateusz Zima, Kamil Makowiec, Anna Hydzik, Anna Mędrala, Kinga Żuk, Marzia Tocca, Paula Wróblewska, Maros Mitro, Anna Velcheva, Eva Allerhand, Miquel Alberto, Raquel Astasio Luna, Magdalena Fuchs

Fotografie: Piotr Krajewski, Rafał Barnaś

Lokalizacja: Kraków

Powierzchnia zabudowy: 125 m2

Powierzchnia użytkowa: 360 m2

Klient: Prywatny