„Dom z Grotą”, czyli projekt najpiękniejszej willi na mapie Krakowa

Działka porośnięta paprocią, krajobrazy Lasu Wolskiego i podniebna łąka z widokiem na cały Kraków pracownia BXB studio Bogusława Barnasia właśnie przygotowuje projekt willi, której jeszcze w Polsce nie było. „Dom z Grotą” połączy nowoczesny design z legendą o Smoku Wawelskim oraz ideą zrównoważonej architektury!

Reklama

Dom z Grotą / materiały prasowe BXB studio Dom z Grotą / materiały prasowe BXB studio

„Dom z Grotą” powstanie na stromym północnym stoku. Architekci chcą, aby usadowić możliwie tak wysoko, by generował od tej strony niesamowity widok na Kraków. Projekt inspirowany jest natomiast legendą o Smoku Wawelskim.

- Nasz najnowszy projekt - Dom z Grotą – to budynek, którego unikalny i nowatorski design jest pochodną ekologicznych idei funkcjonalno -przestrzennych oraz zasad tzw. human-centered biophilic design, czyli architektury zorientowanej na zdrowie i pomyślność człowieka. Te dwa zagadnienia – nowoczesny design i elementy eko, stają się tutaj nierozerwalną, spójną jednością. Co więcej, odwołują się do lokalnej tradycji, historii miejsca, charakteru otaczającego krajobrazu i zasad zrównoważonego rozwoju – mówi w oświadczeniu prasowym Bogusław Barnaś.

Dom z grotą - najlepszy filtr powietrza

Dom z Grotą / materiały prasowe BXB studio Dom z Grotą / materiały prasowe BXB studio

Aby związać ze sobą wszystkie wartości, o których mówi architekt Bogusław Banaś, pod domem utworzono pomieszczenie przypominające pieczarę wypełnioną wzdłuż i wszerz roślinnością.

W założeniu ma ona odwzorowywać naturalny mikroklimat lasu, który w naturalny sposób oczyści powietrze, a następnie – dzięki kominowi wentylującemu – przetransportuje je do wnętrza.

 

KRAKÓW: „Dom z Grotą”: ekologiczny, designerski i bardzo krakowski

Dom z Grotą / materiały prasowe BXB studio Dom z Grotą / materiały prasowe BXB studio

Konstrukcja „Domu z Grotą”, jak zauważają architekci, jest bardzo nowatorska. Wspomnianą wcześniej grotę przykrywa przeszklony parter podtrzymywany przez specjalnie zaprojektowane słupy mostowe, piętro natomiast składa się z serii kilku niewielkich pomieszczeń.

Na dachu projektu pojawią się praktycznie niewidoczne panele fotowoltaiczne oraz niezwykły taras widokowy, pod którym znalazło się miejsce na łąkę kwietną lewitującą nad ogrodem. Znajdzie się tam także outdoorowa kuchnia oraz jacuzzi.

Dom z Grotą / materiały prasowe BXB studio Dom z Grotą / materiały prasowe BXB studio

Co więcej, projekt zawiera przeszklenie w kształcie smoczego oka. W rzeczywistości jednak jest to fragment basenu, którego zadaniem jest oświetlanie groty naturalnym światłem.

Fasada budynku pokryta została natomiast cegłami, które ułożono tak, by przypominały łuski charakterystyczne dla smoka!

- Cegła odwołuje się również do krakowskich tradycji budowlanych - wszechobecnej tutaj cegły formującej okoliczne domy, kamienice czy fortyfikacje np. na Wzgórzu Wawelskim – czytamy w komunikacie prasowym BXB.

Luksusowe dodatki w „Domu z Grotą”

Dom z Grotą / materiały prasowe BXB studio Dom z Grotą / materiały prasowe BXB studio

Część dzienna „Domu z Grotą” ma modernistyczny charakter. W pełni przeszklone wnętrza pozwalają na podziwianie natury bez względu na porę dnia i nocy, natomiast na piętrze wykorzystano motyw małych pomieszczeń, które mają przypominać górskie chatki.

Projekt zakłada także wprowadzenie windy i schodów, sali fintess, salon otwarty na panoramę Krakowa oraz Las Wolski, jadalnię zlokalizowaną przy zewnętrznym tarasie, strefę spa oraz basen.

Ponad to cały budynek wyposażony zostanie w najnowsze inteligentne systemy, które zapewnią mu optymalną wydajność energetyczną zespoloną z naturalnym środowiskiem, geotermię, systemy nawadniania, systemy wykorzystania wody deszczowej, systemy ogrzewania i chłodzenia ściennego, pompy ciepła, naturalną wentylację, wykorzystanie energii solarnej.

- To jeden z najbardziej inteligentnych, ekologicznych, nowatorskich i złożonych konstrukcyjnie oraz technologicznie domów jakie kiedykolwiek udało nam się zaprojektować w BXB studio – dodają architekci BXB Studio.